Drugi odcinek POW! – Programów Obadania Wartych właściwie powinien być pierwszym, bo będzie poświęcony instalacji i zarządzaniu programami. A że większość testowanych aplikacji, instaluję z pakietów flatpak, to właśnie o ułatwianiu sobie życia z flatpakami będzie dzisiaj mowa.
Instalacja
Nie denerwuje was, gdy po wyczytaniu gdzieś w internecie informacji o ciekawej apce wchodzicie na Flathub.org i kliknięcie Zainstaluj tylko ściąga plik .flatpakref? Nie byłoby lepiej, gdyby kliknięcie od razu otwierało gnomową apkę od zarządzania oprogramowaniem?
Właśnie to załatwia nam rozszerzenie do Firefoksa o nazwie Flatline. Po jego instalacji kliknięcie na stronie Flathuba będzie odpalać zarządcę oprogramowania. Mała rzecz, spora wygoda.
Repozytoria
Uważne oko wyłapało na screencaście powyżej, że mam do wyboru kilka źródeł pakietów. Poza głównym repo Flathuba używam też ich kanału beta oraz repozytorium gnome-nightly.
Można je dodać korzystając z poleceń
flatpak remote-add --if-not-exists flathub-beta https://flathub.org/beta-repo/flathub-beta.flatpakrepo
oraz
flatpak remote-add --if-not-exists gnome-nightly https://nightly.gnome.org/gnome-nightly.flatpakrepo
Ostrzeżenie: korzystanie z takich repozytoriów może wiązać się z niestabilnością programów i błędami, których nie powinno być w stabilnych wydaniach.
Ręczna robota
Jak już jesteśmy przy poleceniach z CLI, to skorzystam z okazji i podrzucę wam kilka przydatnych poleceń.
flatpak update
aktualizuje zainstalowane pakiety. I mam wrażenie, że robi to szybciej niż aplikacja Oprogramowanie.
flatpak repair
naprawia instalacje pakietów, po tym gdy coś w nich namieszaliśmy :) Bez podania, który pakiet chcemy naprawić, przejedzie po wszystkich zainstalowanych. Przełącznik --dry-run
tylko pokaże, jakie zmiany zostałyby wprowadzone.
flatpak list --runtime
wyświetla listę zainstalowanych środowisk wykonawczych (możecie się zdziwić, ile tego się zbiera przy intensywnym używaniu), a flatpak uninstall --unused
usunie nieużywane środowiska.
Uprawnienia
Program zainstalowany, ale coś nie gra? Nie pokazują się powiadomienia, albo nie ma dostępu do plików usera? To może być kwestia źle ustawionych uprawnień pakietu. Najprościej je naprawić korzystając z narzędzia Flatseal.


Jeżeli mamy wolną chwilę, warto zajrzeć na GitLab czy GitHuba projektu, żeby sprawdzić, czy problem z uprawnieniami został już zgłoszony. Jeżeli nie, to wypełnienie krótkiego formularza może ułatwić życie innym użytkownikom tego programu.
Flatseal na Flathubie.
Porządki
Jeżeli tak jak ja, testujecie sporo oprogramowania z flatpaków, to na pewno przyda wam się narzędzie o nazwie Flatsweep, nieduża aplikacja sprzątająca pozostałości po odinstalowanych flatpakach.
Ile może być takich „śmieci”? Możecie się zdziwić. Ja sam byłem w szoku:

Może nie każdej osobie od razu uzbiera się aż tyle, ale dyski nie są z gumy i szkoda, żeby się miejsce marnowało.
Flatsweep na Flathubie.
***
To wszystko, co dzisiaj dla was przygotowałem. Kolejne apki pojawią się w następnym odcinku POW!
Dodaj komentarz