30 lat bez Króla – część piąta

Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.

Wielki comeback

W latach sześćdziesiątych kariera Elvisa Presleya wyraźnie przygasła. Co prawda występował w jednym filmie po drugim, ale były to naprawdę kiepskie obrazy i nie ratowały ich nawet ścieżki dźwiękowe. To spowodowało odwrót słuchaczy, którzy w tym samym czasie poddawali się raczej wpływom tzw. brytyjskiej inwazji, którą zapoczątkowali Beatlesi.

W 1968 roku udało mu się przełamać złą passę. Porzucił Hollywood, wrócił do koncertowania i nagrał kilka naprawdę wielkich hitów jak “Suspicius Minds”, “The Wonder Of You” czy “Don’t Cry Daddy”. Po raz pierwszy od kilku lat jego piosenki były w czołówkach list przebojów. Nic dziwnego, to naprawdę znakomite kawałki. Jednym z nich był bohater dzisiejszego wpisu – “In the Ghetto”.

The Vicius Circle

Za utwór odpowiada Mac Davis, który napisał też kilka innych piosenek wykonywanych przez Presleya – “Memories”, “A Little Less Conversation”, “Don’t Cry Daddy”. O “In the Ghetto” mówił tak:

It’s a simple matter of growing up with a little boy who’s father worked with my father. He lived in a part of town that was a dirt-street ghetto. I grew up in Lubbock, Texas, and it was a ghetto in every since of the word, but we didn’t use that word back then. I was trying to come up with a song called ‘The Vicious Circle,’ how a child is born, he has no father, and the same thing happens. The word ‘Ghetto’ became popular in the late ’60s to describe the poor parts of town. A friend of mine, Freddy Weller, who used to play guitar for Paul Revere And The Raiders, showed me lick on the guitar one day. I went home and fiddled around with it, I wrote the song and called him up at 4 in the morning and sang it to him. He knew I’d written a hit with his lick, but that’s the way it goes.

Z “The Vicius Circle” zrobiło się “In the Ghetto (The Vicius Circle)”, a zanim wytwórnia RCA zaproponowała piosenkę Elvisowi odrzucono podtytuł.

Pułkownik mówi “nie”

“W Getcie” to pierwsza społecznie zaangażowana piosenka Presleya. Jego menadżer, pułkownik Parker, próbował odwieść go od tego nagrania, zgodnie ze swoją zasadą “żadnej polityki” i w obawie przed odstraszeniem taką tematyką części słuchaczy. Król się uparł i Parker musiał ustąpić.

Piosenka została nagrana w czasie sesji w American Sound Studios w Memphis, kiedy zarejestrowano również takie szlagiery jak “Suspicius Minds” czy “Kentucky Rain”, co zaowocowało albumem “From Elvis In Memphis” (platynowa płyta i numer 190 na liście “500 najlepszych albumów wszechczasów” magazynu “Rolling Stone”).

From Elvis In Memphis

Nie tylko Król

“In the Ghetto” wykonywali między innymi Nick Cave z The Bad Seeds, The Cranberries oraz Toni Braxton, a ostatnio DNX vs. The Voice, którzy z tej pięknej i smutnej ballady zrobili jakieś obleśne umc-umc.

Otwarcie przyznaję, że chęć pokazania osobom, które znają tylko to ostatnie wykonanie, jak wspaniała to jest piosenka i jak naprawdę powinna brzmieć była głównym powodem, dla którego wybrałem ją na bohaterkę majowego odcinka.

Słowa, słowa, słowa

Tradycyjnie już, zanim obejrzymy klip zapraszam do lektury tekstu:

As the snow flies
On a cold and gray Chicago mornin’
A poor little baby child is born
In the ghetto
(In the ghetto)
And his mama cries
‘Cause if there’s one thing
That she don’t need
It’s another hungry mouth to feed
In the ghetto
(In the ghetto)

People, don’t you understand?
The child needs a helpin’ hand
Or he’ll grow to be an angry young man
Some day
Take a look at you and me
Are we too blind to see?
Do we simply turn our heads
And look the other way…?

Well, the world turns
And a hungry little boy
With a runny nose
Plays in the street
As a cold wind blows
In the ghetto
(In the ghetto)
And his hunger burns
So he starts to roam
The streets at night
And he learns how to steal
And he learns how to fight
In the ghetto
(In the ghetto)

Then, one night, in desperation
The young man breaks away
He buys a gun, steals a car
Tries to run, but he don’t get far…
And his mama cries
As the crowd gathers ’round
An angry young man
Face down in the street
With a gun in his hand
In the ghetto
(In the ghetto)

And as her young man dies
(In the ghetto)
On a cold and gray Chicago morning
Another little baby child is born
In the ghetto
(In the ghetto)
And his mama cries
(In the ghetto)
(In the ghetto)
(Oh, oh…)

Król na żywo

Jak zaraz sami usłyszycie i zobaczycie, fragmenty w nawiasach to partie chórku. Panie i panowie, oto Elvis Presley i “In the Ghetto” w nagraniu z roku 1970.

Przeżyjmy to jeszcze raz

No to dotarliśmy do końca dzisiejszego odcinka. Z okazji piątego wpisu pozwolę sobie przypomnieć poprzednie:

  1. “Jailhouse Rock”
  2. “Fever”
  3. “Such A Night”
  4. “Heartbreak Hotel”

Zapraszam na kolejną cześć już za miesiąc. Elvis has left the building!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *