Kalendarz Google na pulpicie Gnome

Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.

Od jakiegoś czasu zapisuję sobie wydarzenia (zarówno prywatne jak i na polu golfowym) w Kalendarzu Google. To całkiem wygodne i poręczne rozwiązanie, ale denerwowało mnie, że po kalendarzowo-zegarkowy aplet w Gnome nie wyświetla mi tych informacji. Od dzisiaj aplet już pokazuje co trzeba, a ja oszczędzam nerwy.

Przyznaję ze wstydem, że nie wpadłem na rozwiązanie samodzielnie, tylko ściągnąłem je z wpisu “Mashing Google Calendar and GNOME” na blogu Bryana Clarka.

Sprawa jest bardzo prosta – odpalamy Google Calendar, wchodzimy do ustawień kalendarza, który chcemy mieć obsługiwany przez aplet i kopiujemy jego adres iCal. Jeżeli to nieudostępniony kalendarz, trzeba pamiętać żeby skopiować adres prywatny.

Dalsze sposoby postepowania są dwa, w zależności od tego czy skorzystamy z Evolution, czy nie. W pierwszym przypadku wystarczy w widoku kalendarzy kliknać na “Utwórz” -> “Kalendarz”. Potem przestawić typ na “Na sieci web” (beznadziejne tłumaczenie…) i w polu “Adres URL” podać skopiowany wcześniej odnośnik. Do tego można sobie poustawiać takie rzeczy jak kolorki czy częstotliwość odświeżania kalendarza. Klikamy na “OK” i gotowe.

Gnomowy applet zegarka pokazuje terminy z kalendarza Google

Jeżeli nie używamy Evolution i chcemy tylko skorzystać z możliwości apletu możemy okno dodawania kalendarza wywołać ręcznie. Wystarczy odnaleźć miejsce w którym leży binarka evolution-webcal i wywołać ją z naszym URL-em jako parametrem w gnome-terminalu. Polecenie powinno wyglądać podobnie do tego:

/usr/lib/evolution-webcal http://www.google.com/calendar/ical/polish__pl%40holiday.calendar.google.com/public/basic.ics

Od tego momentu wystarczy dodać termin w Kalendarzu Google by mieć go o jeden klik na gnomowym pulpicie.

13 komentarzy

 1. silnoreki pisze:

  niestety, wciąż nie możesz tym klikiem dodać wydarzenia poprzez swój pulpit, musisz się logować do kalendarza google przez WWW :-(

 2. 3ED pisze:

  Dobra sprawa ten kalendarz.

 3. silnoręki: i tak zawsze dodawałem je w Google Calendar. Zresztą ten aplet nie ma opcji dodawania wydarzeń, a Evolution nie używam.

 4. bucik85 pisze:

  A zgadzają się Wam godziny wydarzeń? Mam taki problem, że na przykład wydarzenie o 8:00 pokazuje mi w appletcie o 10:00, choć w Google Calendar jest prawidłowa (8:00).

  Macie podobny problem czy to tylko moja zła konfiguracja?

 5. GuessWhy pisze:

  Dzięki wielkie … tego mi brakowało :).

 6. stemer pisze:

  Jedyny mankament (a używam Evolution) to brak możliwości dodawania z poziomu Evo wydarzeń. Kalendarze są niestety jak na razie read only.

 7. RafalG pisze:

  Jeśli chodzi o możliwość dodawania wydarzeń do Google Calendar, to jakimś rozwiązaniem jest para dodatków to Thunderbirda – “Lighting” (funkcjonalność kalendarza w TB) i “Provider for Google Calendar” (możliwość dodawania wydarzeń do Google Calendar). Niecały miesiąc temu pisałem o tym tutaj (co prawda bardziej pisałem o możliwości vCalendar, ale i obsługa Google Calendar jest tam liźnięta).

  Użyłem sformułowania “jakimś rozwiązaniem”, bo to nie jest integracja z Gnomem, ale może to mimo wszystko kogoś zainteresować.

 8. trójkąt pisze:

  Fajnie, fajnie, ale żeby się dało bez instalacji/kompilacji Evolution. Po co mi program którego i tak nie będę używał. Ta funkcjonalność powinna być wycięta i doczepiona do systemowego kalendarza.

 9. Robert pisze:

  Pytanie poza tematem :-)

  Jakiego używasz motywu w Gnomie ?
  Podobają mi się te kolorki.

  Pozdrawiam.

 10. @Robert:
  Elementy sterujące: Gilouche
  Krawędź okna: Clearlooks
  Ikony: Industrial

 11. grizzly3 pisze:

  bucik85, zdaje się, że aplet używa czasu UTC – stąd różnica :|
  Mimo tofajnie mieć pod ręką aktualne wpisy w kalendarzu. :)

 1. 17/05/2007

  […] komuś marzy się integracja Google Calendar z GNOME, to na silva rerum można znaleźć na to przepis. Alternatywnie można skorzystać z programu Wuja, ale ten wciąż bywa niestabilny […]

 2. 07/10/2007

  […] alhome wrote an interesting post today onHere’s a quick excerpt […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *