Komputer stacjonarny pod Linuksa?

You may also like...

9 komentarzy

  1. Void pisze:

    Od lat nie spotkałem się ze sprzętem nie działającym pod linuksem, ale warto sprawdzić, bo zazwyczaj obsługa układów pochodzi od osób 3ich, nie od producenta.
    Szkoda że nie podali układu WiFi by się upewnić. O resztę bym się nie martwił.

    Cieszę się że blog jednak nadal żyje (choć ani trochę nie interesuję się golfem).

  2. Ajnsztajn pisze:

    Tak… wszystko powinno działać. Nie wiadomo co z wifi – bo o wifi nic nie wiadomo ;). Choć powiem szczerze że dawno nie widziałem już karty która by nie działała – choć czasem wymaga to niezłych kombinacji, gimnastyki i pośredników w rodzaju ndiswrappera.

  3. xxx pisze:

    A do czego ci będzie potrzebny ten komputer? Bo jeśli do grania to ten jest za słaby, a jeśli do biurowej pracy to raczej za mocny. Jeśli możesz schować obudowę pod biurko to bierz normalnego składaka, a jeśli nie zależy ci na wydajności, a na niewielkich rozmiarach, może wybierz nettopa na platformie Atom + Nvidia ION (to jest całkiem niezłe rozwiązanie do kina domowego zamiast playerów sieciowych, swoją drogą)

  4. Tomkowski pisze:

    również przyłączam się do pytania, do czego ma służyć ten komputer? jeśli jako tradycyjny stacjonarny, to taki jaki podałeś może być. ale jeśli nowy komputer ma być serwerem w sieci, to lepsze są małe, ciche i oszczędne HP MicroServer.

  5. Dziękuję za wszystkie wypowiedzi!

    Komputer ma służyć głównie do pracy i sieci: OpenOffice.org, Chrome, Eclipse, Gimp, F-spot i takie tam. Do tego oczywiście filmy i muzyka. Graczem namiętnym nie jestem, raczej okazjonalnie rozerwę się przy jakiejś flashowej gierce na armourgames.com.

    W tej chwili mam laptopa z prockiem Core Duo T2050 1,6 GHz i półtora giga RAM i o ile da się z tym żyć, to wystarczy bardziej wymagająca flashowa gra i się komp poci, nie mówiąc o oczekiwaniu na odpalenie Eclipse czy OO.o. Dlatego właśnie chciałbym coś za słabego dla gracza a za mocnego do biura :)

  6. Marc1n pisze:

    Praktycznie wszystko powinno pójść od ręki. WIFI to Ralink, stery pod to są. Reszta to intel+realtek więc problemów nie będzie. Dane wzięte ze strony sterowników.

  7. Tadeusz pisze:

    Hmm, od czasu pożegnania Sz. P. Autora z joggerem za rzadko tu wpadam…
    Podzielę się swoimi przemyśleniami, bo akurat jakieś dwa tygodnie temu robiłem solidny risercz w temacie.
    IMO obecnie AMD ma najlepszą ofertę w segmencie średnim. Płyta główna (chipset 890GX; przyszłościowy socket AM3) ze zintegrowanym Radeonem 4290 HD (sprzętowe dekodowanie wideo full HD) to fajna sprawa (są otwarte stery).
    Poniżej zamieszczam na szybko wymyślony b. mocny dobór sprzętu dający możliwości rozbudowy w przyszłości. Konfiguracja IMO aż zbyt szybka do oczekiwań, ceny porządnie zaokrąglałem w górę a dalej wyraźnie taniej i lepiej od tego HP.
    proc AMD Phenom II X4 965 Black Edition 560PLN
    mobo ASROCK 890GX Extreme3 AMD 890GX Socket AM3 450 (zawiera grafike ATI Radeon HD 4290)
    zasilacz chyba 400W starczy, ale przyjmijmy markowy OCZ 500W za 240
    RAM 4GB w jednej kości GoodRAM 1333MHz 160
    dysk 1 TB seagate 220
    cudowne pudło 240
    razem 1870
    zapomniałem o dvd +70PLN

    tl;dr
    złożone samemu wyjdzie 600-800PLN taniej
    (z tą obudową i zasilaczem wyżej to trochę zaszalałem, najtańszy procesor na AM3 kosztuje 330)

  8. Wow, dzięki za wyczerpującą i imponującą konfigurację. Wygląda to nieźle, ale zastanawia mnie karta ATI. Kiedy ostatni raz składałem sprzęt, to pod Linuksa lepiej było brać Nvidię, bo miała mniej problemowe i wydajniejsze sterowniki (co z tego, że zamknięte). Czyżby to już się zmieniło?

  9. Tadeusz pisze:

    Obecnie są chyba nawet 3 sterowniki do wyboru.
    Pytanie brzmi czy w pełni wykorzystują sprzętową akcelerację wideo? Wg Wikipedii odpowiedź brzmi „tak”.
    „Currently only AMD’s ATI Radeon graphics cards hardware that have support for Unified Video Decoder version 2.0 or later (primarily the Radeon HD 4000 series or later) are supported by the proprietary ATI Catalyst device driver.”
    http://en.wikipedia.org/wiki/X-Video_Bitstream_Acceleration

    a z tym mamy do czynienia dla „ATI Radeon HD 4290 IGP, DirectX 10.1, UVD2”
    http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_chipsets

    Wg Phoroniksa tylko 3D nie jest jeszcze tak wydajne jakby mogło być
    http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_hd4290&num=1