Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.
Zapomniałem w październiku pochwalić się nowym aparatem i miałem już sobie odpuścić ten wpis, ale przypomniałem sobie, że przy kupowaniu nowego zawiodłem się szczerze, gdy nie znalazłem na “silva rerum” informacji ile kosztował mnie poprzedni (Canon PowerShot A70) i nie mam jak porównać cen. Więc jednak wrzucę parę zdań, by mieć do czego wrócić przy kupowaniu następnego.
Nowa cyfrówka to również Canon PowerShot, tym razem S3 IS. Wygląda tak:
Dlaczego wybrałem starszy model, a nie S5? Za kilkaset złotych różnicy między nimi mogłem dokupić sobie akcesoriów do S3, a na dodatek te kilka poprawionych rzeczy w nowym modelu nie było niczym, na czym by mi zależało.
Całe zamówienie wyglądało tak:
- GP PowerBank 4 (4xAA2300mAh) 65,00
- Canon PowerShot S3 IS 1097,00
- Kingston SecureDigital 2GB Elite Pro 96,00
- Case Logic TBC4 56,00
Razem z kurierem kosztowała mnie ta przyjemność 1329 złotych.
Po dwóch miesiącach używania z przyjemnością stwierdzam, że jestem zadowolony z zakupu – aparat spisuje się nieźle, zwłaszcza w czasie obfotografowywania turniejów golfowych. Dzięki dwunastokrotnemu zoomowi nie muszę tyle biegać po polu, by zrobić sensowne zdjęcie :)
Przy okazji zakupu okazało się, że sprzęt ma jednak uczucia, bo następnego dnia po tym jak zamówiłem S3, A70 obraził się i przestał działać :)
A jaką masz opinię o stabilizacji obrazu?
I jak po przyzwyczajeniu do jednego Canona wygląda przesiadka na nowszy model? Dużo zmian w ergonomii? W menu?
PS: używasz CHDK do czegoś? http://chdk.wikia.com/wiki/Main_Page
Nie miałem jeszcze okazji narzekać na stabilizację, może to przez to, że jestem tylko zwykłym pstrykaczem, nie oczekującym od aparatu cudów i tychże cudów nie potrzebującym.
A przesiadka całkowicie bezbolesna: pomijając kilka ze dwa dodane przyciski, obracany ekran i kilka nowych pozycji w menu reszta jest właściwie identyczna z A70. Tyle że aparat jest cięższy, za to lepiej leży w ręce.
CHDK mam zabookmarkowane od października, ale nie miałem czasu się przyjrzeć. Z tego co widziałem to chyba nie ma szans skorzystania z tego bez czytnika kart, nieprawdaż?
Hmm, nie wiem. Jeśli da się podejrzeć strukturę katalogów w aparacie, to powinno dać radę…
mam obecnie S5 i S3 i rzeczywiście jakichś dużych zmian nie ma. niby nowy procesor, szybszy w S5, ale w sumie nie jest to takie zauważalne. Ale fakt faktem że oba aparaty są kure… zajee… bardzo dobre! ;) Polecam gorąco.
@Hopkke: Stabilizacji się nie zauważa, dopóki się jej nie straci :) Dopóki miałem Sony H2, to nie czułem za mocno tego że ona (czyli stabilizacja) jest. Po przesiadce na Fuji s6500fd, gdzie stabilizacji nie ma, dopiero boli… :)
a jam mam teraz dylemat gdyż przesiadłem sie z A75 na S5 i akumulatorki zaczeły mi odmawiać posłuszeństwa stąd pytanie: jakie polecasz / polecacie? jaką pojemnosc powinym mieć? (moje kryterium? hmm… nie za drogie oczywiescie – srednia półka pomiedzy 40 – 55zł za 4szt. ;) )
z góry dziekuje za pomoc :))
Ja ostatnio zakupiłem jeden z nowszych aparatów Canon – A650IS. Stabilizacja obrazu jest i dlatego większość zdjęć wychodzi idealnie. Canon wydaje świetne aparaty. Polecam ;]
Co do CHDK, to jest to świetna sprawa. Skompilowałem to koledze na A640 (a może A610? Nie pamiętam), i jest bardzo zadowolony (głównie z tego, że orygnalnie A640 nie ma obsługi RAW – a CHDK umożliwia zapis RAWów, a także ze skryptów i zebry pokazującej obszary prześwietlone/niedoświetlone)
Ładny aparacik i widzę, że cena przystępna nawet :].
Sam mam S2IS od jakiegoś czasu i właśnie wypróbowałem CHDK. BTW Dzięki Hoppke! Nie wiedziałem, że coś takiego w ogóle jest. Nie ma to jak shakowany firmware. Najpierw WRT54GS, potem Dreambox, no i jeszcze z fajnych rzeczy jest NSLU2. A teraz jeszcze Canon :-) (i pewnie setka innych, których nigdy nie próbowałem).
Co do stabilizacji obrazu to najbardziej zauważalna jest na maksymalnym zoomie oczywiście. A opinii co do jakości jest pewnie tyle ile różnych systemów. Coś jak wojna pomiędzy dystrybucjami Linuksa :-) Ja nie narzekam.
Do CHDK chyba jednak potrzebny jest czytnik (ten w notebooku powinien wystarczyć) bo canony raczej nie działają jako usb storage tylko poprzez PTP. Instrukcja instalacji z początku wyglądała na nieco zawiłą i z ew. niepożądanymi efektami ubocznymi ale okazało się, że jest to o wiele prostsze niż się wydaje i całkowicie bezpiecznie (nawet sprytnie to wymyślili z tym blokowaniem karty SD). Instalacja zajmuje jakieś 10 min. (głównie czytanie instrukcji) Moim zdaniem jest to warte nawet zakupu czytnika specjalnie pod to (kto w dzisiejszych czasach nie ma czytnika?!).
Polecam osobiście wersję allbest bo ma wszystkie najfajniesze cechy innych firmwareów w jednym.
Sam jeszcze nie wypróbowałem wszystkich opcji ale przy najbliższej okazji na pewno nie omieszkam. Swoją drogą wcisnąć tyle fajnych funkcji w 100KB pliczek to niezła sztuka.
koledzy.. jak przejsc w finkcie alt w S3IS… bo ni cholery ni emoge tego zrobic…
dzieki
sandmaaan@wp.pl
sorki chodzilo mi o tryb – mode …
hehe .. juz zrobilem, ;)
Nie wygodniejszym rozwiązaniem niż stabilizacja obrazu byłby obiektyw 1.4?
Nie przeczę jej przydatności, ale coś mi się wydaje że producenci robią z niej marketingowy fetysz, żeby odwrócić uwagę od jasności montowanych obiektywów.
Apropos, to wiadomość dotycząca Canona S5 IS =D
Możecie się zainteresować tą stroną?
Bardzo proszę… :)
Jak ci padlo A75? Bo te aparaty mialy wade fabryczna (naprawa za darmo). Mi padlo S1 IS, i dostalem w ramach naprawy S5 IS (kosztowalo mnie to 30 PLN – wysylka do serwisu). Jesli problem jest z matryca (robi fioletowe, rozmazane zdjecia, i to samo widac na ekraniku – warto podeslac i sprawdzic).
Pozdrawiam
@Ender –
Po prostu pewnego razu po włączeniu ekranik pozostał czarny, tak samo jak pstrykane fotki.