Gajim brzydnie

Gdy zacząłem używać Gajima na stałe (przed wydaniem wersji 0.8) jedną z rzeczy, które przyciągnęły mnie do tego klienta był jego wygląd – prosty, elegancki, dopracowany. Było tak dosyć długo, ale gdzieś w okolicy 0.9 nabrałem podejrzeń, że developerzy skupili się na dodawaniu nowych features, zapominając o tym, że to jak je dolepiają do reszty programu powinno sensownie wyglądać. Niestety tak nie jest, co potwierdziło wydanie wersji 0.10 ze spora porcją skaz w wyglądzie programu, których nikt poza mną najwyraźniej nie zauważa, albo nikomu nie przeszkadzają.

Co mam na myśli? A chociażby sposób oznaczenia metakontaktów:

metakontakty

Wyżej jest zrzut metakontaktu zwiniętego, niżej rozwiniętego. Doskonale widoczny jest ten znacznik, prawda? A jak subtelnie wchodzi na ikonkę statusu? Pełna elegancja!

A teraz okno rozmowy:

okno_rozmowy

Jak widać skracać za długa nazwę kontaktu i opis statusu można, ale napisu na zakładce karty już się nie da. Ślicznie.

Obsługa avatarów na rosterze też wprowadziła kilka paskudztw:

dwa_rostery

Jeden komunikator z widocznych na zrzucie ma opisy włażące pod avatar i ginące gdzieś pod brzegiem okna, a drugi ładnie skracane. Jak myślisz, Drogi Czytelniku, który to Gajim, a który Gossip?

A to roster z MUC-a:

lista_muc

Tak, tak, to ten sam program! Niech Cię nie zmyli avatar, który nagle wylądował po drugiej stronie, pewnie w ramach walki z nudą u użytkowników, tak łatwo przyzwyczajających się do spójnych rozwiązań. Przyjrzyj się misternie wpływającym pod brzeg okna opisom i już wiadomo – to Gajim!

Wiem co zaraz powiecie: „trzeba było to zgłosić developerom”. Pewnie i tak, ale gdy widzę, że nowe features są dodawane zupełnie bez dbałości o wygląd całości i nikt się nie przejmuje dopracowaniem, to trochę mi się odechciewa…

16 komentarzy

 1. mmm pisze:

  Szczera prawda. Jednak najlepsze, że Gajim jest pewnie jednym z bardziej dopracowanych pod względem graficznym klientów Jabbera. Cała reszta woła o pomstę do nieba. Myślę, że czasem warto byłoby brać przykład z Google Talka. Duperele takie jak np.: zmiana awatara, emotki… może nie jest super, ale według mnie dba tam ktoś właśnie o niby zbędne szczegóły.

 2. badmad pisze:

  gdyby psi było na gtk ;) i gdyby wydali 0.11 :P

 3. ehh pisze:

  Ja jestem jednak za tym że jeśli coś Ci nie pasuje to zgłoś to chociażby na ich MUCu.
  A co do rostera to jest błąd w gtk, w wersji Gajima 0.12 nię będzie go bo jest planowane przepisania rostera na inny widget.

 4. ehh: jeżeli developerzy wybrali widget, który ma błędy, zamiast takiego, który pokazuje wszystko dobrze, to chyba jednak jest to też ich błąd.

  W Gossipie jakoś się dało wprowadzić avatary i opisy od razu sensownie….

 5. AstralStorm pisze:

  W Gossipie nie udało się wprowadzić transferów plików, i dlatego go nie używam. Poza tym czasem przydaje się więcej niż 3 typy statusów.

 6. mcv pisze:

  OMG! Da.killa, ależ masz… dziwnie fonty renderowane…

 7. AstralStorm: ja tez nie używam Gossipa, bo ma kilka wad i braków. Zainstalowałem, bo zobaczyłem na zrzutach w sieci, że da się porządny roster z avatarami zrobić w Gtk.

 8. bmalkow pisze:

  da.killa: zamiast marudzić przyłącz się do projektu jako osobnik dbający o Usability, design itp.

 9. bmalkow: kiedy mnie ostatnio ledwo na marudzenie czasu starcza, a co dopiero na dołączanie do projektów :)

 10. salvadhor pisze:

  Jedynym mankamentem gossipa jest brak obsługi transportów. Poza tym jest mały, zwinny, czasem wkurza tym, że okienko z rozmową nie otwiera jako kolejna zakładka w oknie rozmów … ale i tak go lubię i używam.

  Gajim mnie powalił jak sobie zsumowałem ile połyka pamięci ( ok. 15 – 20 MB ) a ile potrzebny mu python ( 30 – 40 MB ). Matko …

 11. Cachotterie pisze:

  Salvadhor: Co masz na myśli mówiąc że gossip nie obsługuje transportów? Transporty to wszak domena serwera a nie klienta i klientowi nic do tego czy dostaje wiadomośc z adresu cachotterie@chrome.pl czy 12345@gg.chrome.pl – na jednych i drugich powinien działać tak samo.

 12. salvadhor pisze:

  Niewyraźnie się wypowiedziałem – miałem na myśli brak możliwości rejestrowania się do wybranych transportów na wybranych serwerach. Chyba, że coś przeoczyłem.

  Bo o ile mam założone konto na jakimś serwerze jabbera, dokonaną rejestrację w konkretnych transportach, wszystko działa wyśmienicie.

  Pewnie istnieją sposoby, aby dokonać takiej rejestracji, wysyłając odpowiednio spreparowane wiadomości na serwer – ale to już heavy voodoo i nie każdy musi to umieć.

  Oczywiście, cały czas mówimy o programiku Gossip.

 13. salvadhor pisze:

  Chodziło o rejestrowanie się w transportach – tego Gossip nie ma, może wysyłając spreparowane wiadomości do serwera można to osiągnać. ALe to już heavy voodoo dla zwykłego użytkownika.

 14. Cachotterie pisze:

  Ok, krótko mówiąc – nie ma service discovery?
  To rzeczywiście pewien minus, bo wysyłanie wiadomości XMLowych do serwera to rzeczywiście nie jest to, na co szary użyszkodnik ma ochotę. Ten bardziej zaawansowany zwykle też :] Aczkolwiek jeśli to przenosiny z innego klienta i transporty mamy pokonfigurowane to czemu nie :)

 15. salvadhor pisze:

  Poszły mi dwa komentarze, bo się zdenerwowałem … Nie lubię wyzywania od spamerów i to przez mój rodzony komputer :)

 16. severson pisze:

  A to nie lepiej, że pokazuje więcej tekstu, zamiast trzech kropek? Mnie by najbardziej odpowiadało oznaczenie że coś jest dalej, ale bez skracania tekstu, np. tak jak w arkuszach kalkulacyjnych.