Gnickr!

Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.

Ten wpis miał być zbiorowym testem gaplikacji pozwalających na wygodne wrzucanie zdjęć na Flickr.com. Niestety, z trzech znalezionych programów działa tylko jeden :/

Poza tytułowym Gnickr! wystartować miało jeszcze dwóch konkurentów. Pierwszy to minimalistyczny FlickrUploadr – prosty program wyłącznie do wrzucania zdjęć, pewnie przydatny przy potrzebie szybkiego wysłania. Jeszcze przydatniejszy mógłby być w postaci apletu, na który można byłoby przeciągać zdjęcia. Drugim był Glimmr – jak można sądzić po zrzucie zamieszczonym na stronie programu pozwalający również na zarządzanie zdjęciami już zamieszczonymi na Flickr.com.

Oba niestety nie działają. Z tego co udało mi się wykombinować problem polega na tym, że oba programy nie obsługują nowego logowania do Flickr, przez Yahoo. Szkoda. Może ich autorzy się obudzą i zaktualizują w końcu swoje aplikacje?

Został Gnickr!. Program wyjątkowy, nie tylko dlatego, że działa, ale również ze względu na fakt, że jest rozszerzeniem do Nautilusa, a nie samodzielną aplikacją. Po prostej konfiguracji (pierwszorzędnie rozwiązana sprawa autoryzacji we Flickr.com) wystarczy przejść w Nautilusie do lokacji flickr:// by zobaczyć nasze zdjęcia. Można je normalnie kopiować, kasować, zmieniać im nazwę. Aby wrzucić plik na Flickr.com wystarczy przeciągnąć ikonkę do odpowiedniego katalogu – prościej i przeźroczyściej dla użytkownika już się nie da.

Nautilus pokazuje zdjęcia z flickr.com dzięki gnickr!

Program ma na razie numerek 0.0.3, więc wszystko jeszcze przed nim. Dlatego nie przyczepię się do faktu, że nie radził sobie z robieniem miniaturek w katalogach z większą ilością zdjęć, mam nadzieję, że w następnych wydaniach zostanie to poprawione. Fajnym dodatkiem byłoby pojawienie się ikony w lokacji computer:/// – nie trzeba by było trzymać Flickr w zakładkach.

Na stronie programu są paczki dla Ubuntu i Gentoo, Patrys przygotował speca dla PLD, a paczka dla Mandrivy znajduje sie w repozytorium cookera.

8 komentarzy

 1. citizen pisze:

  Chciałem przeczytać co napisałeś ale nic nie widać :)

 2. da.killa pisze:

  Wiem, wiem. Muszę troszeczkę poprawić kontrast. Może dzisiaj w nocy do tego siądę.

 3. mescalito pisze:

  Wszedłem właśnie tutaj z kanału RSS, bo pojawiła się nowa notka. I pierwsze co powiedziałem to “O kur*wa, co tu się stało?!” Ale widzę, że to tylko remanent. :)

 4. KonMan pisze:

  Łe tam. KFlickr rządzi! :P

 5. Miałem to samo co mescalito :) Ładny design.

 6. Stef pisze:

  A ja tak w sprawie szablonu jeszcze, mianowicie brakuje mi bardzo funkcjonalności w postaci odnośnika wcześniejsze wpisy przy liście tytułów.. Cała reszta super.

 7. da.killa pisze:

  Stef: dzięki za uwagę, juz dodałem. Może być?

 8. Stef pisze:

  Ojej, śliczne, dzięki piękne. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *