Quod Libet

Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.

Obserwuję ostatnio prawdziwy wysyp sympatycznych odtwarzaczy na Gtk2. Jest tego tyle, że nie daję rady wszystkich przetestować w moich poszukiwaniach następcy odinstalowanego XMMS. Sonance, Eina, Bluefunk (punkty za nadchodzącą integrację z Beagle), Gamp – to tylko kilka z programów, których strony domowe ostatnio przeglądałem. Zatrzymały mnie przy sobie jednak dwie inne aplikacje.

Pierwszy to już wspominane przeze mnie Muine – bardzo prosty i całkiem wygodny odtwarzacz z nietypową obsługą tak zwanej “music library”. Elegancka przeglądarka albumów z miniaturkami okładek, po chwili używania okazuje się niezłym sposobem na dodawanie muzyki do playlisty, chociaż nie wszystkim przypadnie do gustu.

Jednak ikonka Muine od kilku dni nie już nie gości w moim “zasobniku systemowym”. Teraz zawładnęła nim ikonka Quod Libet – wygodnego odtwarzacza napisanego w pythonie, przychodzącego na dodatek w pakiecie z Ex Falso – fajnym programem do edycji tagów plików muzycznych. Kilka sposobów na przeglądanie biblioteki plików w połączeniu ze schludnym interfejsem i doskonałym radzeniem sobie programu z dużymi ilościami plików daje aplikację, która można polecać z czystym sumieniem.

Muszę przy okazji wspomnieć, że wrażenie zrobił na mnie nie tylko program, ale i narzędzia na stronie programu do komunikacji userzy-developerzy. Wygodne zgłaszanie błędów i zamówień na nowe możliwości przez dodawanie “ticketów”, wykres pokazujący ile z “ticketów” przypisanych do załatwienia przed następnych wydaniem zostało już zrobione, przeglądanie “ticketów” z możliwością komentowania – a wszystko to bez konieczności jakichś upierdliwych rejestracji i logowań, z wygodnym interfejsem. Wiele projektów mogłoby (i powinno) podpatrzeć te rozwiązania, z korzyścią dla userów i developerów.

34 odpowiedzi do „Quod Libet”

  1. Awatar da.killa
    da.killa

    Widział. I dziękuje bardzo za kolejny klon pokręconego interface starego Winampa. Woli coś, co się dopasowuje do wyglądu reszty aplikacji.

  2. Awatar smoku
    smoku

    Quark spróbuj. Mi pasuje. :)

  3. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    da.killa: ale ten Quod tak bez zadnej tray ikonki ? :/

  4. Awatar da.killa
    da.killa

    Smoku: ten Quark ma tylko ta ikonkę, czy jakieś okna do tego też?

    Cthulhu: no przecież piszę, że z ikonką :)

  5. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    damn, to czemu mi sie zadna nie pojawia :/.. ogolnie juz sie przyzwyczailem do Muine i chyba przy nim zostane – po co sobie komplikowac, jak jest dobrze to nie zmieniac.

  6. Awatar da.killa
    da.killa

    Cthulhu: a zrobiłeś make?

  7. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    no nie – odpalilem tylko pliczek .py ;>

  8. Awatar harnir
    harnir

    Cthulhu – ikonka jest, w trayerze widać ;)

    Quod Libet – no, faktycznie bardzo miły. Poprzednio bawiłem się Rythmboxem, który miał identyczną przeglądarkę ścieżek/albumów/artystów/gatunków :) QL go znacznie wyprzedza, bo w Rythmboksie nie było edytora tagów :) Teraz marzy mi się jeszcze integracja z mpd.

  9. Awatar da.killa
    da.killa

    Cthulhu: A zajrzałeś do README? :)

  10. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    da.killa: po make tez sie nic nie pojawia.. moze by trzeba bylo make install dac ale nie chce smiecic w systemie..

    o, harnir – ty w ET grywasz? bo cie wczoraj na jakims serwerze widzialem ;>

  11. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    ech.. to juz pasuje – musialbym doinstalowywac pakiety.. czyzby traya nie dalo sie w pythonie pisac.. ? heh.. no nic – i tak ostatnio muzyki przestalem sluchac, mialem jedno spore anime do obejrzenia.

  12. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    da.killa: pozatym ja ostatnio za ZU robie, wogole czuje regres w swoim zaawansowaniu linuksowym od kiedy Ubuntu uzywam.. nic nie konfiguruje, zadnych edycji /etc, zadnych kombinacji z kompilacja.. po prostu apt-get (albo i Synaptic) i instaluje co chce.. a jak nie ma to placze ;> (no nie – do tego jeszcze na szczescie nie doszlo.. ale kto wie czy za rok, dwa bede jeszcze pamietal jak sie kernel linuksa kompilowalo.. ;>)

  13. Awatar da.killa
    da.killa

    Heh, ja nigdy jeszcze kernela nie kompilowałęm i się na to nie zanosi :)

    BTW: a co to za anime? coś polecasz?

  14. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    Hikaru NO Go – nie polecam chyba, ze chcesz sciagac 15giga anime o grze ktorej odpowiednikiem u nas w polsce bylyby szachy. Bardzo fajne jak sie tym interesujesz.

    Ty nie kompilowales ale ja znalem konfiguracje doglebnie etc. budowalem wlasny system, bawilem sie Gentoo, Archem.. i wyladowalem w Ubuntu a co najgorsze bardzo mi sie tu podoba. :>

  15. Awatar da.killa
    da.killa

    harnir: ten Remix zmienił się w Sonance, który wymieniłem we wpisie :p

  16. Awatar harnir
    harnir

    Cthulhu: gram, gram… Czasem, jak łącze pozwala. Szukaj pomarańczowego nicka ;)

  17. Awatar koorek
    koorek

    ehhh, panowie, xfmedia i tak jest moim numerem 1. Nie tylko dlatego, ze uzywam xfce (pod gnome tez xfmedia uzywalem). Jest to prosty player, bez byc mze wyszukanych opcji, ale mi bardzo odpowiada jego "porzadnosc". Nie wiem czy to dobre okreslenie, ale ogolnie sprawia wrazenie zrobionego z glowa.

  18. Awatar smoku
    smoku

    Quark ma tylko ikonkę. Potrzebne coś więcej? ;-)

  19. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    harnir: tak, czyli to byles ty. :>

  20. Awatar pambuk
    pambuk

    Hmm, chętnie wymieniłbym xmmsa na coś fajniejszego, ale nie znalazlem jeszcze nic, co dałoby się odpalić przez esd (albo jakiś ślepy jestem…). Przez esddsp nie działa :/

    Poza tym chciałbym, żeby taki player miał możliowość obsługi z konsoli (tzn chodzi o zrobienie globalnych skrótów przez xbindkeys)… No jakoś quod i xfmedia (bo używam xfce) nie spełniają tych warunków, albo ja jestem nie w formie dzisiaj…. :/

  21. Awatar koorek
    koorek

    no xfmedia ma poki co poprzez dbus dodawanie do plalisty, prawdopodbnie bedzie wiecej wiec dodanie skrotow nie powinno byc problematyczne.

  22. Awatar pambuk
    pambuk

    Aż z tego wszystkiego skonfigurowałem sobie dmix – pewnie będą z nim jeszcze klocki, na razie działa… No ale Quod Libet nie może (jak sam twierdzi) wyświetlić ikonki w trayu – a kompilowany jest z Gentoo Portage… Choć ogólnie podoba mi się… Chyba rzeczywiście mam zły dzień :/

  23. Awatar smuki
    smuki

    Cthulhu: ja chyba ciebie kiedyś wiadziałem na jakimś serwie [et]. w każdym razie koleś miał nick Cthulhu.

  24. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    mozliwe, skacze po wielu roznych. ale chyba na zagranicznych bede gral – pingi troche wieksze ale kulturalnie sie gra przynajmniej.

  25. Awatar koorek
    koorek

    Cthulhu to dosyc popularne, ten Cthulhu sie ie wysilil na orginalna ksywke :P

    PS. tamten tez nie

  26. Awatar Cthulhu
    Cthulhu

    ech – 5 lat temu byly inne czasy, jakos mi sie to podobalo. Zreszta "na polskim necie" tylko 2 osoby znalazlem z tym nickiem. Nie jest wiec zle ;>

  27. Awatar Nickel
    Nickel

    Niezły ten Quod Libet, i co najważniejsze: działa! ;D Muine byłoby fajne gdyby odtwarzało muzyke, bo narazie to zamiast dzwięku mam zuzycie procka 100%. Zobaczymy jak będzie z QL w praktyce :)

  28. Awatar DoomHammer
    DoomHammer

    Quod Libet odkryłem jakos przedwczoraj. Program ma potencjał, gdyby jeszcze tylko był w stanie odtwarzać muzykę, którą posiadam byłby naprawdę dobry. Muine miał tę przewagę, że odtwarzał ją – Quod Libet tego nie robi, więc jako _odtwarzacz muzyczny_ póki co sie nie przyjmuje…

  29. Awatar Patrys
    Patrys

    @pambuk: BMP (Beep Media Player) sprawdź. XMMS w wersji GTK2. I obsługuje te same wtyczki.

  30. Awatar pambuk
    pambuk

    Patrys: ja mam chyba tę samą awersję do xmms-owego GUI co da.killa :) Ale dzięki, pewnie w końcu spróbuję. Najchętniej wybrałbym AmaroKa, ale pod xfce to się mija z celem (no i muli się strasznie)…

  31. Awatar zdzichuBG
    zdzichuBG

    da.killa, masz jakiś dar do wynajdywania ciekawych programików. Zwłaszca bluefunk zapowiada się sensownie (Beagle!), tylko mam za nowe Mono ja na jego kod :-/

  32. Awatar jpc
    jpc

    Co do ticketów: Trac naprawdę rządzi — jest najfajniejszym project managerem jakiego widziałem. (SF ssie totalnie przy nim)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *