Komputer stacjonarny pod Linuksa?

Nadeszła pora kupienia nowego komputera, który zastąpi w codziennej pracy Valisa – wysłużonego laptopa kupionego w sierpniu 2006. Zdecydowałem się tym razem na komputer stacjonarny, bo laptopa odpinam od monitora i ruszam z biurka tylko jakieś dziesięć razy w roku, kiedy to służy mi do prowadzenia klasyfikacji na golfowych turniejach, a do tego powinien nadal wystarczać Valis, po naprawie szwankujących ostatnio wentylatorów.

Po raz pierwszy zamierzam kupic gotowy zestaw, zamiast samodzielnie klecić jakiegoś składaka. Przeglądałem różne sklepy internetowe i najbardziej przypadł mi jeden z HaPeków w poleconym przez Jarka Zgodę gvc.net.pl. Wybrany wstępnie model to HP Pavilion p6710pl (LF914EA), ale że od dawnia nie siedzę w sprzętowych aktualnościach nie mam pojęcia co w nim właściwie siedzi, a co ważniejsze czy jego bebechy będą bez problemu współpracować z Linuksem.

Ekipa gvc.net.pl odpisała mi na mejla (brawa za szybkość i dobre chęci), że nie mają danych o kompatybilności z Linuksem, ale komponenty wybranego przeze mnie Paviliona nie są jakieś wymyślne i powinny pracować bez problemu. W sieci nie znalazłem konkretnych informacji, więc postanowiłem zapytać na blogu i jak zwykle zaufać Waszym podpowiedziom.

Konfiguracja podstawowa tego modelu według stron sklepu i HP wygląda następująco:
– Procesor: Intel Core i3-550 3,2 GHz
– Chipset: Intel H57RAM: 3GB DDR3 1333MHz
– Dysk: 500GB SATA 7200rpm
– Karta graficzna: NVIDIA GeForce G405 (1 GB)
– Karta Dźwiękowa: High Definition Audio
– Sieć: Wbudowana karta Gigabit Ethernet 10/100/1000
– WiFi: LAN 802.11 b/g/n

Jak myślicie? Nie będę miał na tym problemów z Linuksem? Czy w ogóle to przejmowanie się kompatybilnością jest bez sensu i czasy dobierania sprzętu pod Linuksa już minęły i teraz już wszystko działa?

Hmmm… a może macie jakieś lepsze propozycje zakupu stacjonarki za mniej niż 2,5k? Może jednak lepiej wyklikać gdzieś składaka?

Może Ci się również spodoba