Laptop Compaq 610 + Linux = kłopoty

Dotarł żoniny laptop, więc zabrałem się za instalację systemu.

Pierwsza próba: Mandriva 2010 Free, wersja 64 bitowa. Instalator ruszył, zrobiłem co trzeba, wgrał pakiety, restart. System rusza i zamarza na starcie udev i odpalaniu sterowników.

Druga próba: OpenSUSE 11.2, wersja 64 bitowa. Instalator ruszył, zrobiłem co trzeba, wgrał pakiety, restart. System rusza i zamarza na odpalaniu sterowników.

Trzecia próba: Fedora 12, wersja 32 bitowa (tylko taką miałem pod ręką). Instalator nie rusza.

Czwarta próba: OpenSUSE 11.2, wersja 64 bitowa + google. Instalator ruszył, zrobiłem co trzeba, wgrał pakiety, restart. System rusza i zamarza na odpalaniu sterowników. Restart i modyfikacja poleceń w grubie na podstawie googlania. Dokładam „nomodeset i915.modprobe=0” do trybu „failsafe”. System rusza, kończy instalację, odpala pulpit. Działa, ale bez bezprzewodowej sieciówki. Myślałem, że teraz to będzie z górki, ale przy ponownym starcie sztuczka z dołożeniem opcji do gruba nie pomaga – system zamarza na ładowaniu sterowników.

Piąta próba: Mandriva 2010 Free + sztuczka z OpenSUSE. System nie kończy instalacji, bo zamarza na ładowaniu sterowników.

Szósta próba: Ubuntu 9.2 (tak, jestem zdesperowany), wersja 32 bitowa. Instalator nie rusza.

W googlach nie widzę niczego sensownego, a laptop pozostaje drogim przyciskiem do papieru :(

Może Ci się również spodoba

 • Wspominałem coś o Compaqach? ;-)

  Najwyraźniej któryś ze sterowników zawiesza system. Trzebaby obadać który i dodać go do blacklist (/etc/modprobe.d/cośtam.conf albo /etc/modprobe.conf).

  W tym celu możesz spróbować odpalić system z init=/bin/bash, przemontować / r-w, ‚loglevel 8’, ‚start_udev’. Z tego co się pokaże na konsoli może zorientujesz się który to moduł.

 • sd

  i dlatego linux powinien pozostac na serverach kup normalnie w7 i ciesz sie zyciem a nie siedzeniem na googlach i forach

 • Amgaera

  Moim zdaniem warto spróbować instalacji bottom-up, najlepiej wybierając dystrybucję, której instalator nie próbuje dokonywać automagicznej konfiguracji systemu. W skrócie: dałbym szansę obrazom netinst, opcjonalnie spojrzał na Debiana bądź Archa.

 • Ja

  Gdzie Ty znalazłeś ubuntu 9.2?

 • Miało być Ubuntu 9.10, ale mi się z SUSE pomieszało :)

 • Witaj w świecie Linuksów na netbookach… U mnie żadna dystrybucja nie radzi sobie z Intelem GMA500. Linuksy różne się i owszem bootują ale pracować na tym się nie da :/

  Więc póki co Windows XP daje sobie doskonale radę. Daj sobie spokój i zainstaluj coś normalnego na tym.

 • XP też nie chce pójść, bo nie ma sterowników do SATA…

 • tpablo

  Polecam przygotowanie sobie płyty do instalacji XP na danej maszynie za pomocą nLite, ze zintegrowanym sterownikiem SATA (bo napęd dyskietek to rzadko spotykany w nowych komputerach zabytek, a jego właśnie oczekuje instalator XP). No i trzymam kciuki za próby z dystrybucjami Linuksa ;-).

 • Ostatnio miałem podobny kłopot – ku mojemu zaskoczeniu ubuntu 9.10 nie poszło, 9.04 to i owszem. Z jakiegoś powodu bootowanie z pen-drive’a również najwyraźniej przyczyniło się do sukcesu.

 • Jeżeli sprzęt jest wyjątkowo nietypowy (np. znany chipset podłączony w nietypowy sposób) lub po prostu wadliwy (błędy w hardware i firmware nie są rzadkie) a dostawca sprzętu zamiast poprawić problem załatwił tylko obejście w dostarczonych sterownikach, to naprawdę nie wina Linuksa, że nie działa.

  Tu ewidentnie problem jest powtarzalny, w różnych dystrybucjach. Więc raczej nie spieprzyły te dystrybucje tylko coś w sprzęcie jest nie tak.

  A może jakiś upgrade BIOSu wystarczy?

  A co do Linuksów na netbookach… IIRC kiedyś (gdy pierwsze netbooki się pojawiały) to była norma, tylko userom przyzwyczajonym do Windowsów to nie odpowiadało. A jak już producenci zaczęli wrzucać na to Windowsy (co było trudniejsze z różnych względów od technicznych po prawne) to przestało im się opłacać Linuksa utrzymywać (jeden system wychodzi taniej niż dwa)…

 • Amgaera

  Biorąc pod uwagę częściowe powodzenie czwartej próby, przetestował bym jeszcze dwie rzeczy:
  – uruchomienie istalatorów innych dystrybucji z przekazaniem im tych samych parametrów kernela, tj. nomodeset i915.modprobe=0
  – zblacklistowanie modułu i915 w świeżo otrzymanej instalacji openSUSE (bądź jakiejkolwiej innej dystrybucji), z poziomu LiveCD, jeśli trzeba

 • mazdac

  siecówka to broadcom, intel czy może realtek? pewnie trza stery dociągnąć. Dowiedz się jak najwięcej o sprzęcie, część może nie być wspierana (tak jak gma500), Próbuj chrootować się na system i powyłączać część sterów (zrobić taki system minimal aby tylko działał i po kolei włączać to co nie działa), w końcu znajdziesz źródło problemu. Jeśli to stery to polecam ręczną kompilację kernela i używanie najnowszych sterów (mniej błędów, obsługa większej ilości sprzętu). Jeśli nie działa automat zrób to ręcznie, zdobędziesz wiedzę a na końcu satysfakcję.
  Pozdrawiam i życzę udanych łowów.

 • Atratus

  Może Slackware da radę? ;-)
  http://www.slackware.com/

 • tmjen

  Może spróbuj tego :

  http://gnu.univ.gda.pl/~tomasz/cgi-bin/blosxom.cgi?-tags=netbook

  co prawda inny netbook, ale problemy mogą być zbliżone.

  Pozdrowienia
  tmjen

 • Dzięki za wszystkie porady, ale chwilowo się poddałem. Posadziłem tam na razie Win7, których poszedł bez problemów. Zamiast kombinować poczekam na distro, które ruszy bez grzebania.

 • To i tak jesteś cierpliwy że tyle dystrybucji sprawdziłeś. A docelowo co miało być?

 • Najchętniej Mandriva, w ostateczności OpensUSE.

 • Pingback: Powrót usera marnotrawnego : silva rerum()