Jak przenieść blog?

Kupiłem blogaskowi nową domenę, specjalnie dla niego i teraz mam zagwozdkę. Przenieść WordPressa to oczywiście nie problem, ale co zrobić z wchodzącymi z Google? Z zakładek? Z pobierającymi kanały RSS? Z klikającymi na linki w różnych blogrollach?

Optymalnym rozwiązaniem byłby plugin, który by przekierowywał wszelkie wejścia na obecny adres na nową domenę, ale czegoś takiego jak na razie nie znalazłem. Chodzi mi więc po głowie zostawienie obecnej wersji „silva rerum” w dotychczasowym miejscu i dołożenie do każdej strony informacji o nowej lokalizacji. No i oczywiście wrzucenie notki o przeprowadzce, żeby RSS-owcy się o niej dowiedzieli. Po jakimś czasie (miesiąc? dwa?) stara wersja by zniknęła.

Jak myślicie: czy to dobre rozwiązanie? Czy lepiej to zrobić inaczej? Chciałbym by przeprowadzka była jak najmniej dotkliwa dla moich Czytelników. Fajnie też gdyby była sztuczka pozwalająca zachować PR5, ale domyślam się, że nie ma tak dobrze…

Przy okazji: Czy polski blogradołek dorobił się swojego odpowiednika terminu „Lazyweb”?

Może Ci się również spodoba

 • a może po prostu zrobić przekierowanie? tzn prosty skrypt w PHP – wchodząc w to aktualne jeszcze miejsce przekierowywalo by automatycznie na nowa domene. chyba proste wyjscie al nei wiem jak do tego się mają rss itd.

 • Przekierowanie w PHP + plik z RSS zawierający jedynie info o przenosinach. Tak najprościej mi się wymyśliło :)

 • Jeśli masz dostęp bezpośrednio do apacha golf-olszewka (albo przynajmniej możliwość dodania .htaccess i coś innego niż „AllowOverride None” w httpd.conf), to można to elegancko załatwić mod_rewritem…

 • mkr

  Mod-Rewrite ;) Kod wrzuć do katalogu z obecnym blogiem ( w pliku .htaccess ). Jeżeli nie zrobiłem literówki w kodzie to wszystkie wejścia na ten adres powinny przenosić na nowy blog, na odpowiadającą im podstronę. Oczywiście jeżeli zachowasz ten sam układ linków.

  Jest to przekierowanie 301 co oznacza, że google po kilku dniach/tygodniach zamiast starej domeny będzie widziało już tylko nową. Na dobrą sprawę możesz nową domenę podpiąć pod obecny katalog. Tylko pamiętaj o dopisaniu przekierowania przed innymi regułami w .htaccess

  RewriteEngine On

  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.golf-olszewska\.pl(/)?.*$ [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://www.nowadomenka.pl/$1 [R=301,L]

 • Teoretycznie (w praktyce raczej też) wystarczy w .htaccess wpisać:
  RedirectMatch permanent /.* http://nowy-adres.pl

  i zapisać w katalogu blog/.

 • A konkretnie (przetestowane):
  RedirectMatch permanent /blog(.*) http://nowy-adres.pl$1

 • Tylko nie zdziw się jak Google wytną Ci bloga na jakiś czas z wyników :)

  Tu opisałem swoje googlowo-zmianodomenowe perturbacje: Zmiana domen, .htaccess i dziwne zachowanie Google :)

 • mkr

  Ja przenosiłem kilka razy strony na inne domeny i nie miałem problemu ani z indeksacją ani z PR, który przeskoczył przy następnym update. Zawsze zachowana była struktura linków i zawsze przekierowanie 301. U Ciebie ludwik widze, że nie przekierowałeś pod stron na odpowiadające im pod strony na nowej domenie tylko na stronę główną. I w tym mógł być problem.

 • mjd

  Najprościej będzie (chyba) ustawić dwie domeny na jeden serwis, a po jakimś czasie starą usunąć. Niewiem tylko czy home.pl pozwoli na taki manewr.

 • @mjd: home jak najbardziej pozwala na taki manewr ;)

 • Gdybyś się nie ruszał z joggera to byś nie miał tego problemu :P Ja przeniosłem się jakieś 3 tygodnie temu na nową domenę a jogger ładnie przekierowuje mi stare odwołania. Ale i tak już się zabezpieczyłem na przyszłość i podaje kanały tylko z feedburnera.

 • Ja przy pomocy WordPressowego plugina własnego autorstwa przekierowałem stare URLe na nowe – działa to z punktu widzenia programisty jak tabela link-link, a z punktu widzenia użytkownika mniej więcej tak: http://karko.net/ciekawemiejsca/02.htm

 • Pingback: Przeprowadzka i nowy szablon : silva rerum()