Modem vs. klawiatura i mysz czyli problemy z USB

Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.

Mój leciwy pecet, który pełni podwójną funkcję routera i desktopu połączony jest ze światem przez modem neostrady Sagem F@st 800 e4. Modem zajmuje jeden z dwóch portów USB i nie ma osobnego zasilania.

Wszystko działało OK, do momentu gdy wczoraj podpiąłem do drugiego portu nadajnik od bezprzewodowego zestawu klawiatura+mysz Logitecha. Zestaw działa ładnie, ale połączenie z Internetem przestało działać, mimo że lampki na modemie pokazują, że modem się synchronizuje jak należy.

W wyjściu polecenia dmesg trafiłem na takie coś:

ATM dev 0: usbatm_submit_urb: urb 0xcf38d540 submission failed (-28)!

Szukałem rozwiązania w sieci i okazało się, że nie jestem odosobnionym przypadkiem, jednak rady jakie znalazłem (przeładowanie modułów usbatm i ueagle_atm po starcie systemu) nie pomogły.

W pokoju linux@chat.chrome.pl maniel zasugerował, że najprawdopodobniej nie starcza zasilania z USB na obsłużenie obu urządzeń, stąd też mój pomysł na zakup aktywnego huba. Zanim jednak wydam dalszą kasę na uruchomienie klawiatury i myszy chciałbym się upewnić, że to pomoże. Stąd też pytanie do moich wspaniałych Czytelników – wiecie może czy problem rzeczywiście leży w zasilaniu i czy hub to rozwiąże?

13 komentarzy

 1. matipl pisze:

  Opisany przez Ciebie problem wskazywałby na brak mocy na USB, ale ja nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
  Na USB mam podobny zestaw bezprzewodowy, drukarkę i kamerę internetową i działa jak należy.
  Ale może to być po prostu problem Linuksa. Mi np. drukarki w życiu nie potrafi obsłużyć pod tym systemem, niby lsusb pokazuj jak należy, ale już podczas próby instalacji/druku lub instalacji pod wirtualnym Windowsem mówi, że problem z USB. Próbowałem z 2.0 przejść na 1.1 ale to tylko ciut wykrywanie polepszyło.
  Ostatecznie drukowałem przez długi czas z notebooka gdzie jest XP. Obecnie odgrzebałem stary komputer na router z PLD, a mój główny ma już na pokładzie vistę, po 5 latach używania Linuksa.

 2. KonMan pisze:

  Raczej konflikt urządzeń niż brak zasilania.

  Może to pomoże: klik.

 3. No to super, bo mam tylko dwa porty… Jest szansa, żeby użycie huba obeszło ten konflikt?

 4. dely pisze:

  Raczej mało prawdopodobne żeby nie starczało zasilania, USB pobiera z zasilacza mniej więcej tyle mocy, co błąd pomiarowy w mierniku ;) Obstawiam konflikt sprzętowy.

 5. KonMan pisze:

  Z hubem chyba nie da rady, bo on jest przecież podłączany do tego samego “rzędu złącz”…
  Nie wiem, może jedyna możliwość to wymiana Sagema na jakiś router z wbudowanym modemem ADSL?

  O, a może jeszcze sprawdź w BIOS-ie, czy nie można tam ustawić rozwiązywania konflików przez BIOS właśnie, a nie przez system operacyjny.

  Powodzenia!

 6. Parę lat temu miałem podobny problem z Sagemem. Skończyło się na wyrzuceniu tego modemu i zamianie na router Pentagram.

 7. maniel pisze:

  ha! jestem sławny!:D

 8. deluge pisze:

  A ja obstawiam zasilanie, nawet na błękitnej linii swego czasu mi sygnalizowali takie coś jak modem szwankował. Można też się pokusić o USB na PCI. Chyba, że też PCI już brak ;) (koszt USB na PCI to 25 zł)

 9. CoSTa pisze:

  Po mojemu – zasilanie. Mnie się na ten przykład twardziel zewnętrzny nie kulał po podłączaniu do portów USB w kompie. Zbytnio obciążone były, po dokupieniu zewnętrznego huba z własnym zasilaniem jak ręką wszystkie problemy odjęło. Wydatek żaden (jakieś 50 zyla za potwornie brzydkiego D-Linka) ale działa jak trzeba.

 10. Nie wiem co było przyczyną, ale skorzystałem z podpowiedzi deluge i kupiłem kartę PCI z portami USB, co rozwiązało sprawę.

 11. wariat pisze:

  Nie wiem czy to podobny przypadek, bo nie mam pojęcia co pojawiało się w dmesg, ale kiedyś eksperymentowałem z kamerą USB. Kłopot polegał na tym, że po jej zapięciu przestawała działać klawiatura (też USB). Problemu nie było po zastosowaniu HUB’a bez zasilania, jakieś ustrojstwo za 10zł nawet nie wiem skąd je wytrzasnąłem, ale jeśli kamera była wpięta przez niego problem nie istniał.

 12. Ado pisze:

  u mnie po podłączeniu modemu sagem do huba świecą się obie lampki jednak nie ma połączenia z internetem. Po podłączeniu modemu bezpośrednio do komputera, wszystko jest ok. System pokazuje, ze hub działa poprawnie, ale mimo to nie działa ani myszka, ani modem podłączone do niego. Jakieś rady?

 13. ja pisze:

  Wyrzucić sagema i zamiast niego używać porządnego modema. Modemy na USB to totalna pomyłka i same problemy. Miałem taki, wytrzymałem 1 miesiąc, zrywanie połączenia, zwalnianie internetu, zwalnianie, “przycinanie” systemu, konflikty z innymi urządzeniami, problemy ze sterownikiem, problemy z nawiązaniem połączenia… po zmianie na modem z routerem wszystko stało się historią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *