Nadchodzi Diva

Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.

Autor Divy w końcu zapowiedział rychłe wydanie wersji 0.0.1 swojego programu – “easy to use, scalable, open-source video editing software for the Gnome desktop”. Nie jest to rodzaj aplikacji, która leży w polu mojego zainteresowania ze względu na funkcjonalność, bo kontaktu z edycją video nie miałem żadnego i na zmianę tego stanu rzeczy się nie zanosi, ale mimo to śledzę losy Divy, bo zaciekawiła mnie swoim prostym interfejsem, który na wszystkich zrzutach ekranu i filmach demonstracyjnych sprawia wrażenie przyjaznego i wygodnego.

Okno Divy - edytora video dla Gnome

Projekt jest jeszcze młody, jego możliwości są w tej chwili ograniczone do podstawowych, jednak jego obecny stan pozwala przewidywać, że może stać się przebojem wśród tego typu programów.

Zanim będzie można sprawdzić sam program, możemy obejrzeć parę screenshotów i serię pięciu filmów pokazujących po kolei prace nad projektem – od utworzenia i dodania plików, przez rozmaite zabawy z tymiż, aż po eksport całości. Filmy w wersji Divix mają ponad dwieście megabajtów, ale warto je obejrzeć, najlepszym tego dowodem niech będzie fakt, że ściągnąłem je wszystkie na moim SDI :)

7 komentarzy

 1. ehh pisze:

  Długo na to czekałem tylko “shortly” już dawno miało być więc mam nadzieję że teraz szybciej to nastąpi.

 2. OJO pisze:

  premierowi zapewne nigdy nie dorówna, ale do amatorskiego składania filmu z wakacji pewnie będzie jak znalazł. i rzeczywiście wygląda prosto w obsłudze. no i te wszechobecne tagi… ;)

 3. NEMO pisze:

  skąd ty wynajdujesz te aplikacje :P

 4. OJO pisze:

  NEMO: przecie o divie mówiło się już od jakiegoś czasu (ściągałem kiedyś nawet jakiś svn oidp), a teraz temat po porstu wraca bo pierwsze wydanie się szykuje.

 5. soil pisze:

  0.0.1 już jest..

 6. SebaS86 pisze:

  Wreszcie coś co przypomina nieco Pinacle Studio (może kiedyś się rozwinie do takiego rozmiaru?) lub Windows Movie Maker. :-)

 7. pawlik pisze:

  Tego mi jedynie brakowało w linuksie. Dzięki za info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *