Stylish

Uwaga: ten wpis powstał dawno temu. Istnieje spora szansa, że nie odzwierciedla obecnych poglądów i opinii autora.

Nowe rozszerzenie dla Firefoksa z pewnością spodoba się miłośnikom dostosowywania stron do swoich potrzeb/upodobań. Jak możemy przeczytać w poście opisującym Stylish w wersji 0.2:

Stylish is to CSS what Greasemonkey is to JavaScript. Stylish allows you to easily manage user styles for the application UI, all websites, or only certain websites. Stylish is better than using userChrome.css/userContent.css because styles are applied immediately instead of requiring a restart.

Na czym to polega? Wchodzimy na stronę, która nie do końca nam odpowiada, taka jak Jogger, na którym od dawna denerwowały mnie zbyt małe literki i klikamy w ikonkę na pasku statusu. Wybieramy “Add style for jogger.pl…” i w okienku, które się pojawi wpisujemy odpowiedni kod CSS:

Stylish

Klikamy na “Save” i już możemy się cieszyć poprawionym wyglądem strony. Łatwo, szybko i wygodnie (jeżeli ktoś zna CSS).

Stworzonymi stylami możemy zarządzać poprzez całkiem wygodne GUI:

Stylish2

Dodawać, usuwać, edytować, wyłączać, włączać – wszystko co potrzeba.

Dzięki Stylish skończy się męczące ręczne grzebanie w userContent.css i restartowanie Firefoksa. To kolejny, po Greasemonkey, krok w stronę łatwego dopasowania stron do zachcianek użytkownika. Webmasterzy już nie mają ostatniego zdania w sprawie tego jak ma wyglądać i działać ich strona.

5 komentarzy

 1. smuki pisze:

  już widze te tłumy rozjaśniające silva rerum :D

 2. Hoppke pisze:

  No i ten CSS może wpływać nie tylko na zawartość stron. UI Firefoksa też jest opisane CSS-em przecież. Czyli można łatwo zmieniać fonty interfejsu – ja swoje ustawiałem właśnie przez edycję któregoś z plików .css i restartowanie przeglądarki. Mało intuicyjne. Z tym rozszerzeniem pewnie bym zmiany widział dużo szybciej i wygodniej by mi się dobierało fonty…

  BTW, jedna wbudowana regułka mi się już spodobała – “Multiple row bookmark toolbar”. Pasek zakładek mi się nigdy w całości nie mieści na ekranie, a rozwijanie jego końcówki z menu mi nie leży (choćby dlatego, że pozycji tych nie da się przeciągać). A z tym rozszerzeniem mam już dwurzędowy pasek zakładek :))

  …oczywiście style stron też są ważne. Wreszcie będę mógł bezproblemowo skorygować sobie jakieś drobne usterki na moich ulubionych stronach.

  O, i właśnie takie rozszerzenia zasługują na miano “web2.0”. A nie jakieś pastelowe kolorki, phi. UserWEB! :)

 3. Riddle pisze:

  Bardzo dobre rozszerzenie. Dzięki.

 4. stan pisze:

  a da się to włączyć po Fx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *