WordPress 2.3

Dzisiaj WordPress (czyli silnik blogowy, na którym chodzi „silva rerum”) dobił do wersji 2.3. Największą zmianą jest z dawna oczekiwana natywna obsługa tagów. Wcześniej trzeba było do tego stosować odpowiednie wtyczki, od teraz tagi są wbudowane w WP bez kombinacji.

Jeżeli ktoś z ciekawości zerknął przed chwilą w źródło „silva rerum” pewnie zobaczył, że działa już na nowej wersji, wszystko dzięki genialnemu pluginowi WordPress Automatic Upgrade , który pozwala na upgrade silnika w paru klikach. Każdy, kto kiedyś ręcznie aktualizował WordPressa z pewnością doceni WPAU.

Z tego co widzę wtyczki, których używam wydają się działać bez problemu z nowym silnikiem, jedynie MyDashboard rzuca w jednym miejscu błędem SQL. Mam nadzieję, że szybko to zostanie poprawione i będę mógł zaktualizować wtyczkę. O nowej wersji pluginu dowiem się oczywiście dzięki kolejnej nowej funkcji WP – powiadamianiu o nowych wersjach wtyczek. Mogę więc zrezygnować z WP Plugins Tracker.

Jeżeli spojrzycie pod ten wpis zauważycie pierwszą widoczną z zewnątrz zmianę na „silva rerum” jaką przyniósł upgrade, czyli listę tagów. Przydałby mi się teraz jakiś ochotnik, który przysiadłby i otagował te 1043 posty :) Nie będzie lekko – na przypisanie do odpowiednich kategorii czeka od przeprowadzki z joggera jeszcze z 400-500 wpisów :)

Muszę się jeszcze zastanowić jak w stopce zmieścić chmurę tagów (a  może wcale jej tam nie wsadzać?) i sprawdzić, czy da się tagi przerzucić do sidebara, pod kategorie (przy prostym kombinowaniu się nie dało). Ale to chyba w jakiś spokojny wieczór po sezonie…

Może ci się spodobać...

14 komentarzy

 1. byte pisze:

  Nie masz dostępu do shella? Bo najłatwiej i najszybciej aktualizuje się WP przez svn. Wtedy to już zupełna bajka.

 2. Nie mam. Gdybym nawet miał, to pewnie i tak bym nie bawił się z SVN, bo to takie jakieś… niecywilizowane :) SVN jest dla haxorów, ja jestem klikacz i wolę eleganckie rozwiązania :p

 3. CoSTa pisze:

  Taaa, tagowanie starych wpisów… Ja sobie odpuściłem. A sama chmurka tagów (byle nie jakaś diabli wiedzą jak wielka) to rozwiązanie imo rewelacyjne. Bardzo fajna rzecz i bardzo pomaga w doklikaniu się do treści zawartych na blogu.

 4. Lukem pisze:

  Widzę, że nie tylko ja zastanawiałem się nad otagowaniem archiwalnych wpisów. :) Powoli już zacząłem to robić, ale do końca pewnie nie wytrwam…

 5. Piotr / savek pisze:

  A moj blog wisi na 2.0.11, a linia ma być wspierana do 2010 roku. Nie mogę się jakoś przekonać do serii 2.2. Mieszkanie np. kategorii linki z tymi kat. które już są bardzo mi się nie spodobało.

  Ale na 2.3 chyba się przekonam, jeśli będę miał czas, zrobię kopię silnika oraz bazy po czym spróbuję to przerzucić do 2.3. Może jakiś redesign strony od razu zaliczę…

 6. savek: polecam WPAU do prostego upgrade’owania, robi też backup plików i bazy. Oczywiście zanim zaufa się takiemu cudowi warto samemu machnąć backup – pewności nigdy za wiele.

 7. drixter pisze:

  Działa to już na PostgreSQL czy nadal trzeba ręcznie poprawiać?

 8. YaaL pisze:

  Savek, w 2.3 wycofali się z tego bzdurnego pomysłu z mieszaniem kategorii wpisów i linków. Postaw sobie na boku testowego 2.3 i pomacaj, bo tak to cię nikt nie przekona do aktualizacji (:

 9. Piotr / savek pisze:

  @Yaal: Bez bicia przyznaje się, że nie śledziłem zmian w WP ostatnio. Ale Twoja wiadomość jest dla mnie bardzo dobrą wiadomością :) Z pewnością dokonam upgrade’u do 2.3 w stosownym czasie.

  @Łukasz: Na WPAU zerknę z ciekawości. :) Dzięki za info. Pozdrawiam Piotr

 10. Tomkowski pisze:

  Jakiej wersji WordPress Automatic Upgrade używasz i z jakiej wersji WordPressa się aktualizowałeś?

  Próbowałem włączyć plugin WAU v0.6 w WordPressie 2.2.1 i niestety mam błędy. Na przykład, „Warning: session_start()…”, „Cannot send session cache limiter” i inne tego typu.

 11. Używam wersji 0.6. Aktualizowałem z 2.2.1 na 2.2.3 a potem na 2.3.

 12. papuas pisze:

  Hmmm extra, mam nadzieję, że będzie tenże wordpress nadal tak żwawy jak jest….

 1. 27/09/2007

  […] 2.0 Jednakże potrzebny był mały ReDesign, do którego zresztą natchnął mnie wpis na blogu da.killi (swoją drogą dzięki za ciekawe info). Blog stoi na nieco zmodyfikowanym stylu cms2, i napędzany […]

 2. 03/10/2007

  […] że zostaje przy linii 2.0.x która ma być wspierana do 2010 roku. Jednakże za namową YaaL, postanowiłem przejść na silnik w wersji 2.3. Początkowo z linii 2.2 na 2.3 migrowałem stronę […]