Szukam cudeńka do Neostrady

Zamarzyło mi się zdjęcie z Ubika (mój desktop) funkcji routera, a przy okazji zwiększenie zasięgu WiFi tak, bym mógł siedzieć w sieci nie tylko kilka-kilkanaście metrów od domu, ale i w budynku klubowym, potocznie zwanym Stodołą.

W tej chwili modem Neostrady (Sagem  F@st 800 e4) mam podpięty do komputera stacjonarnego, który udostępnia sygnał przez wlan zestawiony w trybie Ad-Hoc. Zwykła karta D-Linka z małą antenką, która siedzi w Ubiku, wystarcza, bym mógł swobodnie poruszać się z laptopem (Irasiad) pod całym domu i ogrodzie w bezpośredniej tegoż domu bliskości.

Chciałbym zafundować sobie urządzenie, które odciążyłoby Ubika i pozwoliło na wyłączanie go, bez utraty dostępu do sieci. Najlepiej, gdyby poza dzieleniem łącza i udostępnianiem dostępu bezprzewodowo miało w sobie też modem  ADSL. Fajnie byłoby, gdyby do tego miało banalnie prostą konfigurację, działało bez problemów i zwiększyło obszar objęty WiFi do 30-50 metrów poza domem, żebym zapisując wyniki w czasie turniejów, mógł z Irasiada aktualizować naszą stronę.

Możecie coś takiego polecić?

Może Ci się również spodoba

 • jachacy

  Poszukaj w archiwum listy dyskusyjnej alt.pl.neostrada (na news.tpi.pl) – ten temat się dość często pojawia.

 • Porzeczek

  Osobiście używam Thomsona st716v5, ma lepszy zasięg niż używane wcześniej Linksysy, a dodatkowo bramkę voip :) Jedyną jego wadą jest to że nie przekazuje clipa z linii analogowej :| (albo ja nie umiem tego skonfigurować). Na alegrze za jakieś 300pln do kupienia..

 • adamg

  Ja osobiście korzystam z tandemu: Cellpipe + WRT-54G, ten pierwszy działa w trybie bridge i służy tylko do zestawienia fizycznego połączenia. Obsługa PPPOE leży już po stronie AP (WRT-54G), do którego Cellpipe wpięty jest przez kablem ethernetowym do portu WAN.

  Dla lubiących pobawić się co nieco, w WRT można (i warto) zmienić soft na opensourcowy odpowiednik – tu mamy kilka dystrybucji, jak DD-WRT, czy OpenWRT.

  Prawdopodobnie możnaby zastąpić te dwa urządzenia jednym, WAG – odpowiednik WRT wzbogacony o port ADSL. Ale szczerze mówiąc nie wiem jak tu jest z podmianą softu.

 • rozbit

  hmmm, może coś Pentagrama? Cerberusy WiFi są całkiem całkiem.

 • OJO

  ja kupiłem z tydzień temu cerberusa od pentagrama. urządzonko, bardzo ładne, sporo możliwości jak na tę cenę. no i w jednym pudełku ma modem adsl, router, switch i wifi. tobie bym jednak nie polecił go, bo ma zasięg mniejszy niż powinno. radzi sobie tylko z jednym sufitem a np. dlink, którego używałem wcześniej przebija dwa sufity.

 • Trochę to zagmatwałeś, ale czy Tobie czasem nie chodzi o Access Point ewentualnie Router z Access Pointem z modemem ADSL?

 • Wydaje mi się, że dobrym wyborem jest ASMAX AR-704G lub AR-904G – mi dobrze się sprawdzały. Co do zasięgu WiFi to wszystkie te urządzenia mają z reguły podobne parametry – tajemnica tkwi w antenie, te dołączone w zestawie „kikuty” są słabiutkie.

 • Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, proszę o kolejne :)

  Siergiej: zgadza się – chodzi mi o połączenie routera z AP i modemem ADSL, tak bym po podpięciu tego do linii telefonicznej nie musiał podłączać tego do żadnego kompa, a za to miał WLAN gdzie się da :)

 • Ja ze swojej strony mogę z czystym sumieniem odradzić sprzęt d-linka (chyba, że nie przeszkadza Ci hałas w okolicy urządzenia — te z którymi się spotkałem miały bardzo piszczące modemy ADSL) i WAG* Linksysa. Te, które miałem okazję sprawdzić u siebie, opisałem tutaj: http://blog.elksoft.pl/index.php?s=linksys.

 • Mam zbędnego WAG54G, mieszkasz niedaleko, możesz podlecieć obejrzeć ;)

 • Jeszcze dodam, że w poprzednim poście chciałem zasugerować, że bez względu na to co kupisz dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowej anteny o większym zysku (o ile oczywiście będzie taka potrzeba).
  Linksysy są takie sobie, ja ich nie lubię za te nietypowe gniazda TNC-RP.
  Pozdrawiam

 • Ja mam Neo z Linksysa WAG200G — hula jak dziki.
  Postawiłam sobie za punkt honoru, ze modemu Neo nawet nie wyjmę z pudełka.

 • lanrat

  W zasadzie każde urządzenie współpracujące z neo będzie dobre. Na zasięg najlepsza jest zewnętrzna antena. W tym przypadku dookólna, panelowa albo coś takiego http://www.dipol.com.pl/sx/pl/katalog/Antena_kierunkowa_Grid_16N_WLAN_2_4_GHz_17_dB_A72131.htm (to już bardzo mocna antenka będzie)
  Trzeba jednak też pamiętać w takim przypadku o przejściówkach, kablach i odpowiednim montażu.
  Linksys produkuje też własne małe ale lepsze od standardowych antenki i specjalne uchwyty np:
  http://www.komputronik.pl/Sieciowka_aktywna/Linksys/sieci_bezprzewodowe/sieci_bezprzewodowe_802_11g/sieci_bezprzewodowe__akcesoria/katalog,kat,4332/
  i może to byłoby jakimś w miarę dobrym rozwiązaniem?

 • Pingback: Co zamiast Liveboksa? : silva rerum()