Kalendarz Google na pulpicie Gnome

Od jakiegoś czasu zapisuję sobie wydarzenia (zarówno prywatne jak i na polu golfowym) w Kalendarzu Google. To całkiem wygodne i poręczne rozwiązanie, ale denerwowało mnie, że po kalendarzowo-zegarkowy aplet w Gnome nie wyświetla mi tych informacji. Od dzisiaj aplet już pokazuje co trzeba, a ja oszczędzam nerwy.

Przyznaję ze wstydem, że nie wpadłem na rozwiązanie samodzielnie, tylko ściągnąłem je z wpisu „Mashing Google Calendar and GNOME” na blogu Bryana Clarka.

Sprawa jest bardzo prosta – odpalamy Google Calendar, wchodzimy do ustawień kalendarza, który chcemy mieć obsługiwany przez aplet i kopiujemy jego adres iCal. Jeżeli to nieudostępniony kalendarz, trzeba pamiętać żeby skopiować adres prywatny.

Dalsze sposoby postepowania są dwa, w zależności od tego czy skorzystamy z Evolution, czy nie. W pierwszym przypadku wystarczy w widoku kalendarzy kliknać na „Utwórz” -> „Kalendarz”. Potem przestawić typ na „Na sieci web” (beznadziejne tłumaczenie…) i w polu „Adres URL” podać skopiowany wcześniej odnośnik. Do tego można sobie poustawiać takie rzeczy jak kolorki czy częstotliwość odświeżania kalendarza. Klikamy na „OK” i gotowe.

Gnomowy applet zegarka pokazuje terminy z kalendarza Google

Jeżeli nie używamy Evolution i chcemy tylko skorzystać z możliwości apletu możemy okno dodawania kalendarza wywołać ręcznie. Wystarczy odnaleźć miejsce w którym leży binarka evolution-webcal i wywołać ją z naszym URL-em jako parametrem w gnome-terminalu. Polecenie powinno wyglądać podobnie do tego:

/usr/lib/evolution-webcal http://www.google.com/calendar/ical/polish__pl%40holiday.calendar.google.com/public/basic.ics

Od tego momentu wystarczy dodać termin w Kalendarzu Google by mieć go o jeden klik na gnomowym pulpicie.

Może Ci się również spodoba