Kalendarz Google na pulpicie Gnome

Od jakiegoś czasu zapisuję sobie wydarzenia (zarówno prywatne jak i na polu golfowym) w Kalendarzu Google. To całkiem wygodne i poręczne rozwiązanie, ale denerwowało mnie, że po kalendarzowo-zegarkowy aplet w Gnome nie wyświetla mi tych informacji. Od dzisiaj aplet już pokazuje co trzeba, a ja oszczędzam nerwy.

Przyznaję ze wstydem, że nie wpadłem na rozwiązanie samodzielnie, tylko ściągnąłem je z wpisu „Mashing Google Calendar and GNOME” na blogu Bryana Clarka.

Sprawa jest bardzo prosta – odpalamy Google Calendar, wchodzimy do ustawień kalendarza, który chcemy mieć obsługiwany przez aplet i kopiujemy jego adres iCal. Jeżeli to nieudostępniony kalendarz, trzeba pamiętać żeby skopiować adres prywatny.

Dalsze sposoby postepowania są dwa, w zależności od tego czy skorzystamy z Evolution, czy nie. W pierwszym przypadku wystarczy w widoku kalendarzy kliknać na „Utwórz” -> „Kalendarz”. Potem przestawić typ na „Na sieci web” (beznadziejne tłumaczenie…) i w polu „Adres URL” podać skopiowany wcześniej odnośnik. Do tego można sobie poustawiać takie rzeczy jak kolorki czy częstotliwość odświeżania kalendarza. Klikamy na „OK” i gotowe.

Gnomowy applet zegarka pokazuje terminy z kalendarza Google

Jeżeli nie używamy Evolution i chcemy tylko skorzystać z możliwości apletu możemy okno dodawania kalendarza wywołać ręcznie. Wystarczy odnaleźć miejsce w którym leży binarka evolution-webcal i wywołać ją z naszym URL-em jako parametrem w gnome-terminalu. Polecenie powinno wyglądać podobnie do tego:

/usr/lib/evolution-webcal http://www.google.com/calendar/ical/polish__pl%40holiday.calendar.google.com/public/basic.ics

Od tego momentu wystarczy dodać termin w Kalendarzu Google by mieć go o jeden klik na gnomowym pulpicie.

Może Ci się również spodoba

 • niestety, wciąż nie możesz tym klikiem dodać wydarzenia poprzez swój pulpit, musisz się logować do kalendarza google przez WWW :-(

 • 3ED

  Dobra sprawa ten kalendarz.

 • silnoręki: i tak zawsze dodawałem je w Google Calendar. Zresztą ten aplet nie ma opcji dodawania wydarzeń, a Evolution nie używam.

 • bucik85

  A zgadzają się Wam godziny wydarzeń? Mam taki problem, że na przykład wydarzenie o 8:00 pokazuje mi w appletcie o 10:00, choć w Google Calendar jest prawidłowa (8:00).

  Macie podobny problem czy to tylko moja zła konfiguracja?

 • Dzięki wielkie … tego mi brakowało :).

 • Jedyny mankament (a używam Evolution) to brak możliwości dodawania z poziomu Evo wydarzeń. Kalendarze są niestety jak na razie read only.

 • Jeśli chodzi o możliwość dodawania wydarzeń do Google Calendar, to jakimś rozwiązaniem jest para dodatków to Thunderbirda – „Lighting” (funkcjonalność kalendarza w TB) i „Provider for Google Calendar” (możliwość dodawania wydarzeń do Google Calendar). Niecały miesiąc temu pisałem o tym tutaj (co prawda bardziej pisałem o możliwości vCalendar, ale i obsługa Google Calendar jest tam liźnięta).

  Użyłem sformułowania „jakimś rozwiązaniem”, bo to nie jest integracja z Gnomem, ale może to mimo wszystko kogoś zainteresować.

 • Pingback: Krótko i na temat (3) at Hadret’s.Blog()

 • Fajnie, fajnie, ale żeby się dało bez instalacji/kompilacji Evolution. Po co mi program którego i tak nie będę używał. Ta funkcjonalność powinna być wycięta i doczepiona do systemowego kalendarza.

 • Robert

  Pytanie poza tematem :-)

  Jakiego używasz motywu w Gnomie ?
  Podobają mi się te kolorki.

  Pozdrawiam.

 • @Robert:
  Elementy sterujące: Gilouche
  Krawędź okna: Clearlooks
  Ikony: Industrial

 • bucik85, zdaje się, że aplet używa czasu UTC – stąd różnica :|
  Mimo tofajnie mieć pod ręką aktualne wpisy w kalendarzu. :)

 • Pingback: google » Kalendarz Google na pulpicie Gnome : silva rerum()