Komentarze – OpenID i walka ze spamem

Wszystko wskazuje na to, że od teraz możecie komentować wpisy na „silva rerum” przy użyciu OpenID. Yaay! :)

Logo OpenID

Użyłem pluginu WordPress OpenID Plugin z VerseLogic, bo polecany przez smoka OpenID Comments for WordPress najwyraźniej ma problemy z obsługą przekierowań w pliku yadis.xrdf więc za dużego wyboru nie miałem :)

W razie natrafienia na jakiś błąd z tym ustrojstwem związany proszę o informacje i z góry dziękuję.

***

Przy okazji pisania o technicznych zagadnieniach związanych z komentarzami na blogu dorzucę ze dwa słowa na temat walki ze spamem.

Niedługo po przenosinach z Joggera na WordPress zaczęły się pojawiać spamowe komentarze. Wtedy znalazłem wtyczkę Spam Karma, rozwiązanie któremu jestem wierny do dzisiaj. Sprawdza się nieźle, nawet gdy w szczycie musiała sobie radzić z ponad setką spamów dziennie. Wiem, że to i tak niedużo, ale taka popularność mi zdecydowanie wystarcza – i tak miałem problemy z przeglądaniem wyłapanych komentarzy w poszukiwaniu false positives (ze dwa razy się zdarzyły).

Rozglądając się po sieci za innymi rozwiązaniami trafiłem na plugin Bad Bahavior, odcinający spambotom dostęp do strony. Gdy się okazało, że może uzupełniać Spam Karmę nie zastanawiałem się dłużej. Teraz SK zajmuje się co najwyżej kilkunastoma spamami dziennie, a BB blokuje około pięciuset prób tygodniowo. Zrobiło się przyjemnie. Do czasu.

Ostatnio pojawiły się spamy, których nie blokuje BB, a Spam Karma wrzuca do moderacji. Właściwie nic strasznego – ot co jakiś czas trzeba kliknąć na przycisk wrzucający wszystkie moderowane do spamów i po sprawie. Nic strasznego, ale upierdliwe to jednak jest.

Wszystkie te spamy pojawiają się pod postami mającymi przynajmniej miesiąc-dwa, dlatego pomyślałem o automatycznym wyłączaniu komentowania wpisów starszych niż np. 30 dni. Znalazłem nawet odpowiednią wtyczkę… i się zawahałem. Ktoś przecież może chcieć dopisać coś do starszego wpisu, czasem się to przecież zdarza. Co prawda nie za często, ale zdarza. Dlatego się zastanawiam – z jednej strony ułatwiłoby mi to życie i utrudniło życie spamerom, ale z drugiej strony uniemożliwiam Czytelnikom reakcję na posty…

No i stąd właśnie moje pytanie – co sądzicie o takim rozwiązaniu? Będę wdzięczny za wszelkie opinie na ten temat.

Może Ci się również spodoba