Monotheka 0.0.6

Monotheka to wymarzony program dla posiadaczy dużych kolekcji filmów na DVD/DiviX. Wygodna w obsłudze, przyjemnie się prezentująca i wyposażona w całkiem spore możliwości, zwłaszcza gdy spojrzy się na numerek wersji.

Zazwyczaj w swoich opisach nie wspominam o instalacji programów ale w tym przypadku warto – Monotheka ma najładniejszy output polecenia ./configure, jaki widziałem w całej mojej linuksowej karierze :) Zawdzięcza to monoBOIL – „Auto-configure tool for mono stuff” napisanemu przez tego samego autora:

Co potrafi Monotheka? Przede wszystkim ułatwia przeglądanie i przeszukiwanie kolekcji – każdemu filmowi można opisać prawie dwudziestką rożnych danych: od podstawowych jak tytuł, gatunek, reżysera czy rok produkcji przez formaty audio i video, ilość płyt, rozdzielczość aż po osobę, która wypożyczyła film. Przydać się mogą też flagi statusu filmu takie jak „Zgubiony”, „Zniszczony”, „Ulubiony”, „Na twardym dysku”.

Dodawanie nowego filmu to czysta przyjemność. W oknie dodawania wpisujemy tytuł oryginalny, klikamy na „Get From…” i wybieramy „Get from Filmweb” (albo „Get from IMDB”). Program sprawdzi jakie filmu o takim lub podobnym tytule są w bazie danej strony i w razie ilości wyników > 1 pokaże listę tytułów do wyboru. Wystarczy zatwierdzić wybór któregoś z nich i Monotheka ściągnie wszystkie dane i wypełni odpowiednie pola. Drugie kliknięcie na „Get From…” i po wybraniu „Get from AVI” i wskazaniu pliku z filmem wypełnione zostaną pola dotyczące formatu dźwięku i obrazu oraz rozdzielczości filmu. Gotowe!

Cóż po kolekcji filmów, jeżeli nie ma jak się nią podzielić ze znajomymi? Monotheka pozwala na wyeksportowanie bazy danych do pliku tekstowego, HTML lub wysłania jej pocztą przy pomocy Evolution. Za każdym razem mamy możliwość wyboru sposobu sortowania listy,a w przypadku HTML także jednego z pięciu szablonów.

W wypadku wcześniejszego katalogowania filmów w innym programie wystarczy, żeby potrafił eksportować dane do pliku CSV, a Monotheka bez problemów poradzi sobie z importem.

Oczywiście polecam :)

Może Ci się również spodoba