Gajim 0.8

Właśnie deweloperzy Gajima wydali kolejną wersję – oznaczoną numerkiem 0.8. To spory skok w porównaniu z poprzednim wydaniem, które (co przyznaję bez bicia) zniechęcało (przynajmniej mnie) do używania tego programu.

Zmian jest cała masa. To, co rzuca się w oczy przede wszystkim, to znacznie przyjemniejszy wygląd, zwłaszcza okien rozmowy:

Gajim - okno rozmowy

Na zrzucie widać nowości – obsługę avatarów oraz powiadomień o stanach rozmowy (chat state notifications).

Sam roster również prezentuje się nieźle:

Gajim - roster

Na zrzucie nie widać najważniejszej zmiany na rosterze – w tzw. tooltipach, czyli swojskich „dymkach,” możemy obejrzeć informacje o kontakcie: JID, stan autoryzacji, zasoby i status razem z opisem.

Ale nowością numer jeden nie są wcale poprawki w wyglądzie programu, a przesyłanie plików.

Gajim - okno przesyłania plików

Nowości to także pełne wsparcie dla vcardów, możliwość ręcznego ustawienia serwera/portu czy poprawki w obsłudze chatu (MUC-a): polecenia IRC-like (/ban, /chat, /clear, /close, /compact, /kick, /leave, /me, /msg, /nick, /part, /topic), podgląd OS/klienta używanego przez chatowicza, możliwość wyszukania w Wikipedii lub wyszukiwarce tekstu z okna rozmowy.

Gajim - okno rozmowy grupowej

Joggerowiczów z pewnością ucieszy możliwość wysyłania pojedynczej wiadomości z tematem – można więc w końcu joggować z Gajima.

Gajim - okno pojedynczej wiadomości

Poza tym konsola XML, zdalne sterowanie przy użyciu DBus, nowe pakiety ikon, dopasowywalne zestawy kolorów, poprawiona zgodniość z GNOME HIG i parę garści poprawek i załatanych błędów. No i możliwości jakie Gajim miał wcześniej: obsługa wielu kont, rozmowy na kartach, ikona w tacce, sprawdzanie pisowni, wparcie dla TLS i GPG, przeglądanie usług itp., itd.

Klient idealny? Nie, przynajmniej na razie ;) Mi najbardziej dokucza długi czas pierwszego otwierania okien rozmowy czy chatu, podczas którego Gajim zamarza. Przydałoby się też kolorowanie nicków na MUC-u, sprawdzanie pisowni w pojedynczej wiadomości i poprawki w historii rozmów. Ale do 1.0 jeszcze duuuużo czasu, więc pewnie i to zostanie załatwione.

Może Ci się również spodoba