Grzebanie w Gajimie

Od dawna nie pisałem nic o Gajimie, nawet gdy wychodziły kolejne wersje z nowymi możliwościami, więc w ramach nadrabiania zaległości dzisiaj mam dwa małe tipsy dla Gajimowców.

Formatowanie bez wycinania znaków

Gajim ma tę sympatyczną właściwość, że potrafi odpowiednio formatować tekst zawarty między pewnymi znacznikami – *pogrubienie*, /pochylenie/, _podkreślenie_ zamienia na pogrubienie, pochylenie i podkreślenie. Niestety potrafi to nieźle zamieszać, gdy w czasie rozmowy pojawi się tekst zawierający te znaki, które jednak powinny zostać wyświetlone – na przykład jakiś kawałek kodu. Gdy formatowanie jest włączone znaki formatujące znikną.
Na szczęście nie musimy wybierać między formatowaniem a wyświetlaniem tekstów w całości. Wystarczy odpalić edytor zaawansowanych ustawień, odszukać klucz show_ascii_formatting_chars i dwuklikiem przełączyć na true. Od teraz sformatowany tekst będzie pojawiał się razem ze znakami formatującymi: *pogrubienie*, /pochylenie/, _podkreślenie_.

gajim - edytor zaawansowanych ustawien

Zmiana koloru backlogu

Ostatnio w pokoju linux@chat.chrome.pl jeden z uczestników żalił się, że tzw. backlog (starsze wiadomości, które pojawiają się przy wejściu na MUC-a) jest ledwie widoczny i pytał czy można zmienić jego kolor (domyślnie jest szary). Nie wiedziałem czy się da, ale w edytorze zaawansowanych konfiguracji odnalazłem klucz restored_messages_color o wartości gray. Po testowej zmianie na green i ponownym wejściu do pokoju okazało się, że to był strzał w dziesiątkę – backlog był tak zielony, że aż gryzł w oczy :)

6 komentarzy

 1. luo pisze:

  [ot]
  co to za dekoracja okna?
  [/ot]

 2. Czajna pisze:

  Hm, a czy jest sposób, żeby znów wyświetlał sekundy, kiedy pokazuje czas wysłania wiadomości w oknie rozmowy?

 3. Czajna: u mnie wyświetla [GG:MM:SS], Gajim 0.11

 4. Hoppke pisze:

  Czajna: w zaawansowanym edytorze opcji się to zmienia, sama opcja ma pewnie „timestamp” w nazwie. Albo „time”. Albo „date”. W każdym razie formatka czasu. Od niedawna jest [HH:MM], jak zmienisz na [HH:MM:SS] to odzyskasz.

  Miałem to samo. Zmieniłem.

 5. Czajna pisze:

  Pomyśleć, że szukałem tam i nie znalazłem… w każdym razie dziękuję. :)