WP 2.3: Jak dodać tagi do szablonu?

Jak już pisałem niedawno, zaktualizowałem WordPressa, na którym chodzi „silva rerum” do wersji 2.3. Chcąc wykorzystać nowe możliwości postanowiłem dodać do szablonu wyświetlanie tagów jakimi są oznaczane wpisy. Pogrzebałem trochę za informacjami, podłubałem w kodzie i gotowe. Teraz mogę podzielić się wiedzą, żeby zainteresowani nie musieli sami szukać.

Zacznijmy od środka – aby dodać tagi do wpisu wystarczy wpisać je w odpowiednie pole formularza oddzielając poszczególne tagi przecinkiem. Proste, ale może być prostsze. Po co wpisywać w kółko te same tagi, gdy możemy je szybciej wyklikać? Wystarczy zainstalować plugin Click Tags i sprawa załatwiona.

No to teraz trzeba wyklikane tagi jakoś wyświetlić. Służy do tego taka składnia:

<?php the_tags(‘before’, ’separator’, ‘after’); ?>

Funkcja przyjmuje trzy parametry: ciąg poprzedzający listę tagów, oddzielający tagi i zamykający listę. U mnie to wygląda tak:

<?php the_tags(‘<strong>Tagi: </strong>’, ’, ’, ‘.’); ?>

Zwykła lista to nie wszystko, obowiązkowa w czasach Web 2.0 jest przecież „chmura tagów”. Ja wrzuciłem ją sobie do lewego sidebara i pokazuje tylko w czasie przeglądania postów oznaczonych konkretnym tagiem. O, na przykład tutaj.

Aby po prostu wyświetlić chmurę wystarczy użyć

<?php wp_tag_cloud(); ?>

Sposób wyświetlania można regulować. Do dyspozycji mamy cały pakiet przełączników, pełną ich listę znajdziecie na odpowiedniej stronie na wordpress.org.

W jaki sposób ograniczyłem pokazywanie chmury do wyłącznie strony pokazującej wpisy oznaczone konkretnym tagiem? Wykorzystałem sposób znaleziony na blogu Nathana Rice’a – zamknąłem wyświetlanie chmury w warunku is_tag():


<?php if (is_tag()) { // jeśli to tag
wp_tag_cloud('smallest=8&largest=22');
} ?>

Ten sam sposób posłużył mi do wyświetlenia tagu w nagłówku strony. Dorzuciłem to po prostu do całego ciągu rozpoznawania rodzaju strony archiwum:


[...]
<?php } else if(is_tag()) { ?>
<h2>Posty oznaczone tagiem "<?php single_tag_title(); ?>"</h2>
[...]

Na koniec dorzuciłem sobie wtyczkę WP 2.3 Related Posts, która na podstawie listy tagów wypisuje podobne wpisy. Jej działanie możecie obejrzeć pod każdym otagowanym postem na „silva rerum” (a pod nieotagowanymi jej niedziałanie :D).

Mam tylko nadzieję, że komuś się ten powyższy poradnik przyda i nie rozpisywałem się na próżno :)

Może Ci się również spodoba