Google Gears

Mimo, że jestem wielkim fanem Google Reader, a może właśnie dlatego, przyznaję otwarcie, że nie jest doskonały. Tak, tak, ma swoje wady. Dokładnie mówiąc – dwie.

Pierwsza to brak możliwości przeszukiwania feedów (można to obejść hackiem), druga to praca tylko w trybie online. „Czepiasz się” – możecie powiedzieć – „każda webaplikacja pracuje tylko online i wybierając GR sam się na taki tryb skazałeś”. Jeszcze dzisiaj rano bym się zgodził z taką argumentacją, ale na szczęście już nie muszę – jeden klik i mogę powędrować z laptopkiem poza zasięg mojego WiFi, nie tracąc możliwości poczytania informacji z zasubskrybowanych w GR kanałów.

Jakim cudem? Odpowiedź jest prosta – Google Gears. Dzięki temu ustrojstwu (instaluje się to jako wtyczka do Firefoksa, ma wersje dla Linuksa, MacOS i Windows) możliwość pracy offline otrzymał Google Reader, a niedługo w jego ślady mają podążyć Gmail i Google Calendar.

Google Gears (BETA) is an open source browser extension that enables web applications to provide offline functionality using following JavaScript APIs:

  • Store and serve application resources locally
  • Store data locally in a fully-searchable relational database
  • Run asynchronous Javascript to improve application responsiveness

Po instalacji wtyczki i pozwoleniu GR na korzystanie z Gears tuż obok linka do ustawień Readera pojawi się mała ikonka. Kliknięcie na nią przełącza tryb pracy – tak wygląda przejście do trybu offline.

Google Gears + Google Reader

Gdy czytamy feedy w tym trybie nie możemy oczywiście dodawać nowych. Nieaktywne są też odnośniki „Trends”, „Browse”, „Manage subscryptions” i „Settings”, za to cała reszta działa wyśmienicie.

Możemy czytać wiadomości, oznaczać je gwiazdką, udostępniać, tagować itd. – zupełnie jak przy normalnej pracy. A gdy ponownie połączymy się z internetem wystarczy znowu kliknąć ikonkę – informacje o zmianach jakie wprowadziliśmy zostaną wysłane do Google Readera, a w zamian dostaniemy odświeżoną listę wiadomości.

No to jeszcze wyszukiwanie i będzie ideał :)

Może Ci się również spodoba