Che nie jest cool

Zakładam, że większości Czytelników „silva rerum” nie trzeba edukować ale pozwolę sobie napisać kilka słów dla tych, którzy zamierzają dzisiaj obejrzeć „Dzienniki motocyklowe” w TVP1.

Zanim siądziecie przed TV i dacie sobie wmówić jakim fajnym chłopakiem był Che przeczytajcie kilka tekstów:

Może dzięki temu kilka osób uzna, że kupienie sobie koszulki z Che jest co najmniej niestosowne i zdecydowanie nie cool.

Może Ci się również spodoba

 • bucik85

  Pod pierwszym i trzecim punktem ten sam link. ;/

 • Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawiłem.

 • Ale Lao Che jest fajne ;o

 • Koszulka z Che jest swoistym graniem na nosie ideologii wyznawanej przez Che. Imperialistyczna promocja wydziergana przez lud pracujący w Chinach dla europejskich burżujów.

  Mam. Czasami noszę. Raczej z przekory i na złość pinoczeciarzom. Ból w tym, że pinoczeciarzy mamy w rządzie a czegewarystów raczej niewielu.

  A poza wszystkim… Che był diablo przystojny :D

 • xml

  Mam. Czasami noszę. Raczej z przekory i na złość pinoczeciarzom. Ból w tym, że pinoczeciarzy mamy w rządzie a czegewarystów raczej niewielu.

  To załóż czasem koszulkę ze Stalinem. Będzie bliżej naszej tradycji i bardziej europejsko.

  A poza wszystkim… Che był diablo przystojny :D

  Przeciwnicy prawa do głosowania dla kobiet mówią, że nie są one w stanie racjonalnie podejmować decyzji i często głosują po prostu na przystojniejszych. Do tej pory im nie wierzyłem…

 • To załóż czasem koszulkę ze Stalinem. Będzie bliżej naszej tradycji i bardziej europejsko.

  Nie lubię ruskich.

  Przeciwnicy prawa do głosowania dla kobiet mówią, że nie są one w stanie racjonalnie podejmować decyzji i często głosują po prostu na przystojniejszych. Do tej pory im nie wierzyłem…

  Nie głosowałabym na niego. Jeśli nie odróżniasz elementów dekoracyjnych od racjonalnych wyborów, to równouprawnienie jest zasadne.

  Dobra, da.killa, oszczędzę Ci flejma ;)

 • hah,no zgodzić się trzeba. Jaranie się zbrodniarzami jest jakoś w modzie ostatnio:/ Większość ludzi nie ma w ogóle pojęcia o co chodzi, dla nich to tylko logo, fajna koszulka. Ale dzisiejsze dzieciaki są po prostu głupie i nic się na to nie poradzi.

 • http://rpg.aplus.pl/niz/img/cccp.gif

  Nałożyć na siebie to można maseczkę z błota.

 • ;)

  Film jako film jest ok, kazdego czlowieka ocenia sie inaczej, dla jednyh hitler to zbrodniaz a stalin to mieszkaniec jakiejsc zimnej krainy ktory nic ciekawego nie zrobil … niewiele zdaje sobie sprawe ze hitler przy stalinie to pikus. Podobnie jest z prawie kazdym czlowiekiem, kazdy jest suma dobra i zla, nawet ten ktory znajduje szczepionke na chorobe moze byc despota dla swojej zony, genialny matematyk alkoholikiem bijacym dzieci. Historia jest pisana klamstwami a wraz z czasem zaczynaja zyc legendy jedych potepiajac drugich wybielajac, czy ktos dzis powie o aleksandrze wielkim morderca? Dzis zyjemy w swiecie mediow, jesli dostatecznie dlugo zly lub dobry obraz danej osoby bedzie utrawalany to takim bedzie zyl w ludziach. Dopuki wiec che jest rewolucjonista na widok ktorego niejedna oddalaby dziewictwo doputy noszenie z nim koszulek bedzie cool. Pomyslcie tez o tym ze jutro wkaldajac na dupe jeansy za 150pln dajecie mu zarobic tylko 50centow i zaden z was nie zaprotestuje.

 • btd

  che jest przystojny? Zapewnie w stylu simona mola – fajnie nadziać się na coś ‚egzotycznego’.

 • jbg

  Cieszę się da.killa, że zwróciłeś uwagę na ten fakt zbiorowej amnezji i fascynacji zwykłymi zbrodniarzami. Jako odtrutkę tego stanu rzeczy polecam Czarną Księgę Komunizmu.

 • Mi tam się film podobał, chciałem go dawno temu zobaczyć… Tylko pod koniec zaliczyłem zonka, bo się dowiedziałem kim był bohater :)

 • GiM

  To ja jeszcze jednym linkiem dorzucę, do tych od da.killi:
  wielki Che Guevera

 • A w wikipedii piszą, że wszystkich jeńców wojennych puszczał wolno, gdzie jest prawda w takim razie?

 • krst

  pośrodku

 • dobrych kilka m-cy temu oglądałem ten film. jako „film drogi” jest całkiem niezły, ale irytuje ta akcja marketingowa – wszędzie jest Che, Che i koniec.
  Nic bardziej mylnego. Ten film jest o Ernesto, a nie o Che! W całym ok. 2-godzinnym obrazie może 2 czy 3 razy słychać jak ktoś mówi do bohatera per Che.

  Podobnie sytuacja wygląda w przypadku filmów 9 Kompania czy World Trade Center – nie ważne o czym konkretnie jest film, ale trzeba wykorzystać historię i teraźniejszość w celach reklamowych. Gdyby WTC był o ludziach zasypanych podczas trzęsienia ziemi w Turcji, gdyby w reklamach 9 Kompanii nie przyrównano żołnierzy radzieckich do tych z NATO, gdyby wreszcie Dzienniki Motocyklowe były przedstawiane jako opowieść o Ernesto a nie o Che, to wszystkie te filmy nie zarobiłyby takich pieniędzy.
  Nie musi zgadzać się z prawdą, byle sprzedać. Jak z ukrytą zawartością na stronach, która ma podnieść ranking w google – nie widzisz tego, autor cię oszukuje, ale pozycja rośnie.

 • Che jako postać jest niespecjalna (chociaż trzeba przyznać, że miał „jaja” wybierając się w podróż po Ameryce Południowej na motorze w tamtych czasach). Natomiast sam film jest ciekawy przede wszystkim ze względu na świetne zdjęcia Ameryki Południowej, krajobrazy, góry, sposób pokazania przyrody. Bardzo różnorodny kontynent.

 • Ja

  uważam że nie masz racji autorze. Che jest warty uwagi i nie zamierzam tego udowadniać. A te artykuły to w większości bzdury. Lepiej poczytaj książki, Internet to nie jest mądrość płynąca od Boga.

 • Pingback: Mam koszulkę z Che Guevarą : silva rerum()