Spark – wieloplatformowy klient IM

Przyznaję się bez bicia – jestem wścibski i namiętnie zaglądam w vcardy osób pojawiających się w pokoju linux@chat.chrome.pl. Sprawdzam jakich systemów używają i jakimi klientami się posługują. Głównie to znane i popularne komunikatory, ale czasem trafiam na coś ciekawego, czego wcześniej nie znałem. Tak właśnie dowiedziałem się o Bombusie, bardzo fajnym kliencie Jabbera dla telefonów komórkowych, ale to nie o nim chciałem dzisiaj napisać.

Wczoraj pojawił się na parędziesiąt sekund człowiek, który miał w vcardzie wpis „Spark IM Client”, a systemem był jakiś Linux. Zdziwiony rzuciłem się na poszukiwania i oto jest.

Spark to Open Source’owa aplikacja napisana w Javie, więc jak można się było spodziewać jest do wzięcia w wersjach dla Linuksa, MacOS i Windows. Wystarczy ściągnąć archiwum, rozpakować i kliknąć, żeby móc zalogować się na swoje konto.

Spark IM client - login window

Ta łatwość odpalenia bez instalacji jest chyba główną zaletą Sparka – mamy całkiem przyzwoitego klienta Jabbera (a także MSN i Yahoo!) do używania gdzie tylko nas rzuci los, bez konieczności bałaganienia w systemie. Prezentuje się toto przyzwoicie:

Spark IM client - roster

Jak widać roster jest całkiem schludny i przejrzysty. Całkiem sprytnym pomysłem jest Dodatkowa grupa „Offline Group” w której siedzą wszystkie niepołączone kontakty, zamiast bałaganić w normalnych grupach. Zresztą – co ja się będę produkował, jak Spark ma bardzo fajny tour po swoich właściwościach :) Pokażę jeszcze tylko jak wygląda okno rozmowy:

Spark IM client - chat window

I dorzucę zapewnienie, że nie ma co się bać słowa Java w opisie Sparka – działa to bardzo ładnie i szybko, nie obciążając systemu. Przyznaję – ma kilka braków, ale całkowicie wystarcza do podstawowych zastosowań. Można więc mieć go pod ręką na pendrive’ie by być zawsze gotowym do jabberowania.

Update: Niedługo po napisaniu tego wpisu na podstawie testów Sparka w wersji 2.0.6 pojawił się Spark 2.0.7 (z kilkoma drobnymi poprawkami) a razem z nim elegancka nowa strona, na którą warto zajrzeć by poczytać chociażby o nadchodzącej wersji 3.0 (i obejrzeć zrzuty ekranu). Ci, którym Spark przypadł do gustu mogą zaopatrzyć się reklamowe graficzki, o na przykład takie:

Spark RTC Client

Łatwiej też znaleźć pliki do pobrania, bo w komentarzach zauważyłem że są z tym problemy.

Może Ci się również spodoba