Spowolniona Mandriva z cookera?

Jeżeli używasz drogi Czytelniku (i jeszcze droższa Czytelniczko) tak jak ja Mandrivy w rozwojowej wersji zwanej cookerem i po ostatnich aktualizacjach wszystkie aplikacje korzystające ze skalowanych czcionek uruchamiają się wieki i pożerają przy tym 100% mocy CPU to mam dla ciebie dobrą wiadomość – rzecz jest łatwa do rozwiązania.

Problem leży w małym pakiecie zwanym fontconfig. Jakiś błąd w paczce spowodował że nie udawało się stworzyć cache dla czcionek, a przez wysypanie w tym momencie nie przechodziła reszta instrukcji z sekcji poinstalacyjnej pakietu i starsze wersje zostawały na dysku. Nie pomagało nawet ręczne wywołanie tworzenia cache przez:

fc-cache -f -v

Najłatwiej sprawę rozwiązać wywalając wszystkie pakiety z fontconfig – ja miałem już ze cztery wersje jednocześnie. Sprawdzić to możesz wydając polecenie

rpm -qa | grep fontconfig

Powinny być tylko dwa pakiety fontconfig i libfontconfig1, ewentualnie jeszcze paczka libfontconfig1-devel. Jeżeli trafiły ci się błędne wersje, to będzie togo znacznie więcej.

Paczki trzeba wyrzucić siłą, bez ciągnięcia zależności, inaczej poleci pół systemu :) Służy do tego

rpm -e --nodeps nazwapakietu

Potem wystarczy zainstalować na czysto fontconfig (najlepiej przed tymi wszystkimi operacjami zaktualizować listy pakietów urpmi/smarta) i gotowe.

Zaawansowanych przepraszam za podawanie tak oczywistych spraw jak obsługa rpm, ale niektórym może się przydać.

Może Ci się również spodoba