Dobre serce w biznesie

Spróbujcie wyobrazić sobie taką scenkę:

Do właściciela i szefa firmy, powiedzmy cukierniczej, przychodzi facet i mówi:
– Zakładam tu za rogiem konkurencyjną firmę i chcę robić to samo co pan. Niestety się zupełnie na tym nie znam, więc chciałbym, żeby mi pan opowiedział jak to wszystko się robi i odpowiedział na kilka pytań: Gdzie kupić piece i ile ich potrzeba? Jak robić ciasto na eklery? Z czego jest najlepsze nadzienie do pączków? Jak długo piec drożdżówki? Gdzie można tanio dostać porządną mąkę? Mogę porobić trochę zdjęć w pana zakładzie? Pokaże mi pan wyrabianie ciasta?
a zapytany właściciel firmy nie tylko nie wyśmiewa bezczelnego gościa i nie każe spuścić go ze schodów, ale dokładnie o wszystkim opowiada, cierpliwie odpowiada na każde pytanie i oprowadza po zakładzie pozwalając wszystko obfotografować, na koniec podając namiary na swoich dostawców.

I jak? Uwierzylibyście w realność takiej scenki? Pewnie nie. Ja sam do dzisiaj bym nie uwierzył, ale dopiero co mogłem obejrzeć ją na żywo!

Przyjechali do nas ludzie zajmujący się właśnie powstającym polem golfowym w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Wypytali mojego ojca o wszystko co się dało a ten im wszystko opowiedział. Potem oprowadził po polu, pokazał nawadnianie, kosiarki itp. Podał też namiary na ludzi, od których kupowaliśmy sprzęt i którzy robili nam system nawadniania. Omówił wszystkie problemy z budową pola i jak im zaradzać, opisał kłopoty ze szkodnikami itp. Po prostu wszystko…

Zawsze wiedziałem, że ten człowiek ma za dobre serce do biznesu i przez to bywa naiwny, ale dzisiaj przesadził… i to bardzo!

Przy okazji: na miejscu Bydgoszczan zacząłbym się martwić o pieniądze (AFAIR 600k) jakie miasto wykłada na to pole. Faceci pytali właściwie o wszystko, co nie świadczy najlepiej o ich przygotowaniu do zajmowaniu się czymś takim…

Może Ci się również spodoba

 • Kto ma miękkie serce, ten musi mieć twardą …

 • Kami

  Norma w branżach:
  – informatycznej,
  – fotograficznej,
  – architektonicznej (ta dla ludu),
  – budowlanej.

  Niestety teraz już „po ptokach”, pozostaje wam tylko zrobić trochę czarnego PRu. Te informacje o 600kPLN mogą na początek być niezłym kąskiem dla prasy… ;-)

 • Z WordPressem wszystko si? Na 10przykazan poszły dwa pingi, ZTCP nie pierwszy raz.

 • Z WP si, ze mną nie-si :)

 • btd

  No coz, mozesz jedynie pogratulowac swojemu Staruszkowi dobrego serca ;-)
  Eh dobrze ze u nas w warsztacie takie typy sa przez mojego ojca spuszczane na drzewo, ewentualnie pojawiam sie ja z goraca oferta spuszczenia ich ze schodow :->
  A co do branzy informatycznej – odpowiedz jest krotka: ja sam sie uczylem psujac i kasujac sobie swoje dane jak mi nie poszlo. Ucz sie sam.

 • A gdzie otwarte źródła? Wolny dostęp do wiedzy, GPL, GFDL… ?

  ;)

 • Pingback: btd » Blog Archive » otwarta wiedza? nie u mnie :->()

 • leeloo

  Może Ty o czymś nie wiesz a Twój Tatuś wynegocjował procenty z nowego pola + koszty poradnictwa?

 • Pingback: silva rerum: Dobre serce w biznesie c.d.()

 • Pingback: Rok 2006 na „silva rerum” : silva rerum()