Pimp my notifications

Dwukrotnie już pokazywałem gajimowe powiadomienia, raz przy okazji otwarcia Gtalka na świat, drugi przy wpisie o informowaniu o nowej poczcie w skrzynce na gmail.com.

Tym razem mam dla was prawdziwe rarytasiki – za jednym zamachem dwa bajery. Pierwszy to odpicowany wygląd powiadomień dzięki nowemu notification-daemon w wersji 0.3.4, a drugi to wprowadzone niedawno w Gajimie (na razie tylko w SVN) pokazywanie avatarów (oczywiście jeżeli kontakt ma ustawiony avatar) łączących i rozłączających się kontaktów.

Tak wygląda teraz informacja o połączeniu się kontaktu z naszego rostera:

Gajim - powiadomienie o kontakcie online

Nowości jakie przyniosła wersja 0.3.4 notification-daemona to przycisk zamknięcia, przycisk akcji (tu otwiera okno rozmowy z kontaktem) i wykres pokazujący czas do zamknięcia powiadomienia.

Jak widać mój avatarek jest ładny (bo to ja :D) i kolorowy. A co z rozłączeniem?

Gajim - powiadomienie o kontakcie offline

Kolory zniknęły – przy rozłączaniu avatar zostaje zamieniony na czarno-biały. Całkiem fajny sposób by szybko, bez zwracania uwagi na napisy wiedzieć co się stało. W przypadku kontaktów obsługiwanych przez transporty obrazek zastępuje odpowiednia ikonka transportu, również pozwalająca na łatwe rozpoznanie zdarzenia.

Jeżeli ktoś już się martwi, że avatary będą niepotrzebnie ściągane czy odbarwiane to niech przestanie. W katalogu ~/.gajim/avatars znajdują się obie wersje każdego avataru, więc wystarczy że Gajim wczyta odpowiedni obrazek z dysku.

[tags]gajim, notification-daemon, jabber[/tags]

Może Ci się również spodoba

 • bmp

  Fajne bajery, trzeba będzie zrobić sobie avatara porządnego, żeby wstydu później nie było :D

 • heh – nice feature
  niech tylko Gajim znów wypuści jakąś stabilną wersję, bo używanie wersji z SVN mnie już zmęczyło – co chwilę jakieś niedoróbki.
  No ale co ważne – Gajim się rozwija, a to cieszy :)

 • Karol Błażewicz

  Gorzej, jak masz cz-b fotę załadowaną jako avatar …

 • mescalito

  Hmm, czy ktoś wie w jakim ebuildzie Gentoo znajduje się ten notification-daemon? Bo jakiś ślepy chyba jestem…

 • Przycisk zamykania jest IMO zbędny – mały i zmusza do celowania. Zamiast tego wystarczyłoby zamykanie przez kliknięcie w obszar popupa (ten który nie jest przyciskiem otwierania czatu).

  Po drugie pomysł ze specjalnym przyciskiem reakcji na powiadomienie też jest IMO pomylony – nie taki jest standard. W przypadku popupa user albo go ignoruje, albo chce przejść do rozmowy z popupniętym delikwentem. Powinno wystarczyć do tego celu kliknięcie w dowolny fragment popupa (jak np. w Psi).

  Po trzecie pomyłką na maksa jest też przypisywanie funkcji otwierania rozmowy przyciskowi, na którym stoi „Kontakt rozłączył się”. Nie ma absolutnie żadnego związku między napisem na przycisku a wywoływaną funkcją. Poza tym napis na przycisku jest duplikatem tytułu samego popupa.

  Nie lubię HIG-owania na lewo i prawo, ale design tego popupa jest z punktu widzenia intuicyjności i ususu całkiem do bani. Tylko ten pac-man się jakoś obroni (choć i jego dałoby się lepiej zrealizować, np. w postaci cienkiego paseczka uciekającego w kierunku przycisku „close”), ale cała reszta jest FUBAR.

  IMO, oczywiście :)

 • Hoppke: zdecyduj się: kliknięcie w pop-upa ma go zamykać czy otwierać okno rozmowy? :)

  Powiadomienia są przeładowane, bo wykorzystują wszystko co daje demon. Chce zaproponować devom Gajima rezygnację z tego przycisku – i tak całe okno jest aktywne. Jeżeli będą sie przy przycisku upierać, to zmianę napisu na nim i wywalenie go z powiadomień o rozłączeniu – i takt nikt nie rozmawia z rozłączonymi userami.

 • Revolt

  Przepraszam, a co to za pac-man tam w rogu ? :D

 • Revolt: to wykresik, który pokazuje czas do zniknięcia, coś na kształt tarczy zegara.

 • Matko boska, Wy nie żartujecie z tymi peanami? Przecież to jest wielkie jak krowa! Powiadomienia GTalka dla mnie są dużo za duże, a to bije wszekie rekordy!

  Poza tym. Dakilla, dałeś się przeciągnąć na jasną stronę mocy. Nie chcę Cię znać.

  ;)

 • Siemano! Zajefajny blogasek :) Fajne kolorki :) Wszystko mi się tutaj podoba :) Wpadnij do mnie http://www.pablosminerados.blog.onet.pl i zobacz moje wykonanie :) Mam na moim blogu zupełną nowość! Ankieta, w której możesz oddać swój głos – zobacz koniecznie :) :) paps

 • Lisek

  ^^^
  ROTFL :))

 • @da.killa: najlepiej gdyby otwierało okno rozmowy, bo taka jest „tradycja”. Może też zamykać, jeśli gajimowcy się uprą robić wszystko po swojemu, i wtedy można wywalić ten przycisk „X”…

  BTW, zajefajny blogasek. I gratuluję przejścia na jasną stronę css-a :)

 • bmp

  Jejku u da.killi z takimi tekstami :/ Przesada

 • Riddle: w jakiej rozdzielczości ty siedzisz? 800×600? Ja u siebie ledwo zauważam te powiadomienia.

  A co do przejścia na jasną stronę: niedługo ciemna strona wróci jako styl alternatywny :)

  Pablo: rzeczywiście, ankieta, w której można oddać głos to absolutna nowość. Przełomowy moment w historii internetu.

  Hoppke: a juz myślałem, że nie możesz się zdecydować :) Wywalenie przycisku już zaproponowałem, mam nadzieję, że się zgodzą. Jak nie, to będę paczował sobie źródła :)

 • NEMO

  Fajne. widze ze poziom sie podnosi i musze rozszerzyc mozliwosci InfoBox’a :D (i w koncu usiasc do niego znowu)
  a co to za nie pelny okrag w dolnym prawym rogu?

 • Siedzę na 1024×768. Może jak masz 1600×1200 to takie jest oki, nie wiem jeszcze.

 • NEMO: odliczanie do zniknięcia powiadomienia

  Riddle: tak, w 1600×1200 jest oki, nawet bardzo oki :)

 • mescalito: notification-daemon to w gentoo:

  x11-libs/startup-notification
  Description: Application startup notification and feedback library

 • deluge

  mescalito: skorzystaj z repozytorium breakmygentoo ( http://www.breakmygentoo.net/ ) tam jest sys-apps/notification-daemon

 • To jest nie możliwe :D. Odinstalowałem RPMy libnotify i notification-daemon. Skompilowałem najnowsze z SVN i nadal mam brzydkie jaskrawe ramki :/ Gajim też z SVN.
  System to Fedora 5.

 • aluzja

  Ten przycisk zamykania to dla jedno-przyciskowych myszy?