Wygodne blogowanie z Firefoksa

Dzięki wpisowi na blogu Asy Dotzlera dowiedziałem się o znakomitym rozszerzeniu dla blogujących Firefoksowców.

Performancing for Firefox is a full featured blog editor that sits right within Firefox. Just hit F8 or click the little pencil icon at the bottom right to bring up the blog editor and easily post to your WordPress, MovableType or Blogger blogs.

W pakiecie dostajemy edytor pracujący zarówno w trybie WYSIWYG jak i grzebania w źródłach, przypisywanie notek do kategorii, edycję starych wpisów, notatki – właściwie wszystkie podstawowe narzędzia bloggersa, na dodatek zawsze pod ręką.

Zrzut ekranu edytora Performancing for Firefox

Używa się tego bardzo przyjemnie. Jeden klik i piszemy, a że na pole edytora można przeciągać tekst i obrazki prosto z przeglądanej strony WWW, blogowanie jest naprawdę wygodne.

„Performancing for Firefox” to chyba pierwsza odpowiedź środowiska Firefoksowego na Flocka, moim zdaniem bardzo udana. Jeżeli ktoś ma bloga z którymkolwiek z popularnych API powinien sprawdzić co to rozszerzenie potrafi – warto sobie ułatwiać życie.

Może Ci się również spodoba

 • zapowiada sie wygodnie i jak nie trawilem flocka przez jakas dziewna obslugwe nie blogowych zakladek jak dla mnie(juz nawet nie pamietam dokladnie) tak to jest swietne; moze niedlugo cos dopisze przy pomocy tego(byc moze reklame tego rozszerzenia) to jak nie zapomne powiem wiecej.

 • PeTe

  Przez takie wynalazki coraz bardziej skłaniam się do posiadania bloga działającego „z którymkolwiek z popularnych API”…

 • Ciekawe, czy Jogger2, jeśli toto chociaż kiedyś będzie, będzie współpracował z jakimś „popularnym API”…

 • Chwala Panu nie jestem jeszcze taki leniwy :)

 • swietna sprawa; pierwszy post z tego rozszerzenia mam za soba; wygodne bardzo

 • Widzę, że rozszerzenie operuje na xmlrpc. Czy w takim razie można go użyć np. do tworzenia treści w Drupalu?
  Ciekawy jestem jak to praktycznie zrobić

 • Pingback: olorin.blog()

 • Ok, Drupal i rozszerzenie przetestowane i działa. Wystarczy skonfigurowac w blogapi MouvableType dla XMLRPC i wszystko śmiga. Szkoda tylko, że kategorie źle wyłapuje

 • jednak mam z nim maly problem na wp; uporczywie we wpisach nim dodanych ignorowane do gorne i dolne marginesy w zawartościach tagów

  ; troche to kompozycje psuje, nie powiem, innych zastrzezen nie mam.

 • hmm, i nie widzialem ze moge uzyc html i mi squotowalo; chociaz kazdy wie o jaki tag chodzi

 • WOW, faktycznie niezłe. Zobaczymy czy wyprze u mnie BloGTK .

 • Szkoda, że z Joggerem to nie popracuje, a na wordpressa u siebie mogę liczyć dopiero w kwietniu z powodu braku publicznego IP :/

 • Zainstalowałem, obejrzałem, wygląda dość wygodnie — najlepiej ze wszystkich programów pozwalających na obsługę WordPress, które widziałem do tej pory.

  Nie wiem czy przeglądarka www to odpowiednie miejsce na tego typu dodatki. Mam wrażenie, że wybór tej formy ma na celu głównie wykorzystanie popularności FF do wypromowania firmy.

  Przeszkadza mi też to, że program jest chyba zamknięty i nawet nie wyświetla obietnicy, że nie zrobi nic złego, ale to już kwestia zdrowego poziomu paranoi :)

 • IMHO wsadzanie tego do przeglądarki www jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę możliwość przeciągnięcia tekstu czy zdjęcia z przeglądanej strony czy swojej galerii na Flikr.

 • Akurat tekst albo zdjęcie ze strony można przeciągnąć na okno dowolnego programu, który będzie w stanie je w jakiejś postaci zaakceptować — niektórym wystarcza URL i same je ściągają lub robią inne sensowne rzeczy, inne wolą już obrazek ściągnięty i gotowy. Możliwości jest sporo.

  Tak jest przynajmniej pod Windows, pamiętam że programy linuksowe miewały większe problem z obsługą schowka i/lub drag&drop. Wszystkie potrzebne mechanizmy są obecne w X od bardzo dawna, ale — przynajmniej kiedy ostatnio używałem Linuksa na głównym stanowisku pracy, jakieś 18 miesięcy temu — aplikacje jakoś ich nie wykorzystywały. Zwłaszcza napisane z wykorzystaniem różnych bibliotek. W tej sytuacji sztywne połączenie Performancing z FF może rzeczywiście być dobrym rozwiązaniem.