Bloog – blogi na wp.pl

Wirtualna Polska udostępniła wersję beta swojej platformy blogowej bloog.pl. Po nacieszeniu się „pastel colors” w stylu Web 2.0 :) skorzystałem z faktu, że mam konto na wp.pl i założyłem sobie testowego blooga.

Sympatycznym akcentem jest możliwość wyboru jednego z dziesięciu tematów już przy zakładaniu blooga.

Bloog.pl wygląda na dość rozbudowany i wygodny serwis: klikany edytor, kategorie wpisów, 10 megabajtów na pliki, zarządzanie galeriami, linkami, blogroll, edycja szablonów, możliwość grupowego blogowania, statystyki… Całkiem fajnie.

Najlepsze zostawiłem na deser. Otóż można dostawać wiadomości o wpisach na innych bloogach i o komentarzach na email, sms i komunikator Spik, który jako następca WPKontaktu jest klientem Jabbera. Przy dodawaniu kanału komunikacji możemy przeczytać:

Jeżeli używasz Spika, to podaj sam login. Jeżeli innego komunikatora musisz podać także serwer, np. login@serwer.pl

więc mam prawo podejrzewać, że można użyć innego klienta, nawet z kontem na innym serwerze niż jabber.wp.pl! (W momencie pisania tej notki niestety nie mam za sobą udanego testu takiego wpisu, bo Gajim twierdzi, że nie mógł połączyć się z serwerem blog.jabber.wp.pl). Jeżeli jednak w to zadziała, to jabberowe blogowanie przestało być domeną Joggera, bo poza powiadomieniami można wykorzystać komunikator również do pisania notek.

Szablon jaki wybrałem do testów napisany jest w XHTML-u i nie wykorzystuje tabelek jako części układu strony. Brawo. mój podręczny firefoksowy walidator pokazuje tylko jedno ostrzeżenie na stronie głównej bloga (coś z JS) i dwa na stronie komentarzy (coś z JS + niezencjowany znak & w linku). Brawo po raz drugi.

Mój testowy blog dostał numer 144, więc Bloog.pl nie cieszy się na razie za duża popularnością. nic dziwnego – to jeszcze beta. Podejrzewam, że już niedługo pojawi się całkiem sporo userów.

Może Ci się również spodoba

 • Ciekawe czy nazwa bloog.pl zostanie uznana za próbę „podszywania się” pod blog.pl …

 • D-

  I odrazu zostałeś najpopularniejszy…
  Buahihihihi….

 • Bleeee, jakieś iframe w kodzie…

 • OJO

  ten zieloniutki temacik z kropelkami jest całkiem ładniutki :^)

 • O dzięki za info da.killa, ten blog będzie idealny dla pewnej bliskiej mi osoby. :)

 • Calkiem niezle rozbudowany. Widac, ze polskie blogi tez ida do przodu. Szkoda, ze niestety z trescia jest roznie ;)

 • Chyba źle trafiłem, bo gdzie bym nie kliknął to pusto. Biała strona, zero kodu.

 • Trochę przypomina mi Bloggera, no i już widać, że powoli opanowują go Jellonki. :-(

 • citizen, ciasteczka musisz włączyć. :)

 • Kolejny do koszyczka. Wszystko wskazuje na to, że nie mają/używają żadnego standardowego API, więc trzeba będzie robić kolejny moduł, specjalnie dla nich (podobnie, jak z blox.pl).
  Wkurzają mnie już tacy mądrale.