Polskie blogi przebadane

Ciekawa praca dotycząca polskich serwisów blogowych powstała na Uniwersytecie Gdańskim. Badacze skupili się na powiązaniach między poszczególnymi blogami w serwisach blog.onet.pl, blog.gery.pl i jogger.pl.

Studenci postanowili sprawdzić, czy można w sposób naukowy potwierdzić potoczne przekonanie, że linkujące się wzajemnie serwisy blogowe można porównać do społeczności znajomych ludzi. Dodatkowo chcieli wyjaśnić, czy blogi pasują do teorii małych światów psychologa Stanleya Milgrama. Przeprowadził on w 1967 r. słynny eksperyment, który dowiódł, że dwóch losowo wybranych obywateli USA łączy łańcuch najwyżej sześciu znajomych. – Wszystkie te właściwości wydają się bardzo „naturalne” dla osoby wiedzącej co to blogi – wyjaśnia Bachnik. – My chcieliśmy potwierdzić to konkretnymi wynikami.

Na podstawie danych zebranych przez pająka sprawdzono jak wygląda sprawa linkowania między blogami.

– Ogromna większość blogów (ponad 85%) nie posiada żadnych połączeń, a tylko niewielka ich część posiada wiele linków. Średnio jeden blog ma tylko 0,81 połączeń z innymi- opisuje Bachnik – Innymi słowy, blogi tworzą sieć rzadką. Jest to charakterystyczne dla sieci bezskalowych, znanych z teorii grafów. W połączeniu z zaobserwowanym przez nas podobnym rozkładem klikowatości oznacza to, że połączenia między blogami nie mają charakteru przypadkowego i tworzą pewną zorganizowaną strukturę społeczną.

W społeczności blogów autorzy pracy wyróżnili charakterystyczne typy związków. Są blogi „idole”, do których prowadzi wiele zewnętrznych odnośników (znacznie więcej niż wychodzi od „idola”). „Idola” prowadzi zwykle zaawansowany blogger, który czasem pomaga zaistnieć w społeczności swoim znajomym, linkując do ich blogów. Polecane przez niego, mało popularne dzienniki to tzw. „szare eminencje”. Przeglądając treść „idola” i „szarej eminencji” można znaleźć ślady tego, że ich autorów łączą osobiste znajomości. Innym rozpowszechnionym zachowaniem jest wzajemna wymiana linków, która również pozwala przypuszczać, że ich autorzy znają się i wzajemnie polecają.

Najciekawszym wnioskiem z badań jest spostrzeżenie, że identyczne zjawiska występują w każdym z trzech badanych serwisów, pomimo że bardzo różnią się one ilością użytkowników. We wszystkich potwierdza się również eksperyment Milgrama – dwa przypadkowe blogi są średnio oddalone od siebie o tylko kilka kliknięć (dokładnie 3,78 dla jogger.pl, 6,76 dla blog.gery.pl i 7,60 dla blog.onet.pl).

Cytaty z artykułu Michała Olszewskiego Polskie blogi zbadane, na który trafiłem dzięki tekstowi na mediarun.pl. Całą pracę „Quantitive and sociological analysis of blog networks” można ściągnąć ze strony http://arxiv.org/abs/physics/0506051.

Może Ci się również spodoba