Kupuję komputer

Przyszła pora na zmianę sprzętu. Mój wysłużony box z Duronem 700 i 256 megabajtami RAM nadaje się do codziennej pracy, ale do szaleństw już go nie namówię. Od dłuższego czasu składam każdą wolną gotówkę do specjalnie przygotowanego (i zabezpieczonego przede mną) pudełka. Powoli docieram do momentu, w którym będę mógł rozpruć pudełko, dlatego zastanawiam się jaki zestaw sobie sprawić.

Na podstawie wertowania cenników papierowych i online, przeglądania rozmaitych WWW, przeklikiwania się przez sklepy internetowe i przede wszystkim rozmów na linux@chat.chrome.pl wykrystalizowało się na razie coś takiego

  • Athlon 64 3000+ (lub 3200+)
  • 1 gigabajt DDR
  • porządna płyta
  • GeForce 6600 PCI-E
  • monitor CTR, 19″, minimum 1600×1200@85Hz
  • WD Caviar 160 giga
  • nagrywarka DVD LiteOn
  • SB Live! 5.1

I oczywiście obudowa, cooler, mysz, klawiatura i co tam jeszcze.

To co mnie najbardziej zastanawia, to wybór płyty. Ostatnio na linux@chat.chrome.pl przekonywano mnie na nForce4, polecając ten model. Druga zagwozdka to monitor. Jaka firma, jaki model. Nie chciałbym dać za niego dużo ponad 1k, ale oczy są najważniejsze. 85Hz przy 1600×1200 to minimum.

Jeżeli koszt porządnej płyty czy monitora będzie trochę większy niż zakładam, to po prostu na początek kupię połowę ramu i odpuszczę sobie nagrywarkę. Dokupię to za jakiś czas, a przynajmniej będę miał porządny sprzęt. Dobre podejście, co? :)

No i teraz muszę zdradzić po co to wszystko piszę. Chodzi mi oczywiście o to, byś mi doradzili to i owo :) Podstawowym kryterium jest stabilność. Szybkość jest mile widziana, ale nieco mniej istotna. Całość oczywiście będzie chodzić pod Linuksem, dlatego jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia (zwłaszcza złe) z obsługą któregoś ze sprzętów z listy, to proszę o uwagi. Najbardziej interesują mnie gorące zapewnienia o stuprocentowej i bezproblemowej pracy z nForce4, a także informacje o wsparciu dla SATA II.

Ekipa z muca zapewniała mnie, że wszystko jest OK, ale składam tę kasę już jakiś czas i kosztowało mnie to niemało wyrzeczeń, więc wolę się upewnić zanim ją wydam :)

Może Ci się również spodoba