To dopiero ekspert!

Z linka zapodanego na pl.comp.os.linux:

Anna Rokicińska: — O to, co to właściwie jest podpis elektroniczny w formacie PGP zapytaliśmy eksperta, Michała Jaworskiego z Microsoftu.
Michał Jaworski: — PGP to jest skrót od Pretty Good Privacy, czyli tłumacząc w sposób wolny na polski, Taka Sobie Prywatność.
A.R.: — Jaka jest zatem różnica pomiędzy podpisem w formacie PGP, a podpisem certyfikowanym?
M.J.: — Różnica polega na stosowanych algorytmach, stosowanych procedurach. PGP jest powszechnie stosowanym, takim najzupełniej prostym sposobem zabezpieczenia. O tak, jakbyśmy zabezpieczyli całą naszą wiadomość jeżeli zamiast litery A zawsze będziemy podstawiali B, zamiast D podstawiali C, no i oczywiście dochodzimy do tego, że nikt nie jest w stanie złamać naszego strasznie tajemniczego kodu. Natomiast profesjonalne podpisy elektroniczne to jest już zupełnie inny poziom komplikacji i matematyki de facto zaklętej w komputerach.
A.R.: — Czy jest więc możliwe obejście kodu podpisu elektronicznego?
M.J.: — Oczywiście jest tak, że nie ma takiego kodu, którego nie dałoby rady przełamać, wszystko jest kwestią czasu, środków poświęconych na taki cel. Ta informacja, która została przekazana mówi, że być może udało się, bo wymaga to weryfikacji, przełamać jeden z najprostszych kodów, który jest stosowany. To nie jest wiadomość, która wywraca świat informatyczny do góry nogami. Internet z zabezpieczeniem profesjonalnego podpisu elektronicznego jest w dalszym ciągu bezpieczny.

Może Ci się również spodoba

 • Jajcus

  Stare… ale dobrze pokazuje, że na "ekspertów" (ten był chyba z Microsoft) należy uważać.

 • Jajcus

  "ten był chyba…" jasne, nawet dobrze nie przeczytałem tego co komentuję ;-)

 • MareviQ

  jedna rzerz powiedziala prawdziwa: "Oczywiście jest tak, że nie ma takiego kodu, którego nie dałoby rady przełamać, wszystko jest kwestią czasu, środków poświęconych na taki cel." inna sprawa ze lamanie kodow 128-bitowych brute forcem to robota dla wszystkich kompow swiata na jakies pol roku, jak nie wiecej :)

 • Krystek

  Współczuję tym, którzy płacą za opinie takim "ekspierdom".

 • Bender

  Polecam także http://windows2003.pl/insideMicrosoft_det.aspx?id=23&m=c

  Mi troche szkoda ludzi znających się na rzeczy i produktach MS bo tacy "eksperci" wyrabiają im opinie.

 • K a s p r z o l

  Rozkoszna ignorancja.

 • 3stan

  O KURWA (ze starej piersi się wyrwało)

 • MKK

  Oł Szit :D Toż to majkro$zit :D

  Typowa ich taktyka: powiedzieć coś mądrze – świat stwierdza, że to jest dobre – majkro$zit ma kase – lepsze produkty lecą w dół